Ulubione
Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku – jak ją zaaranżować?

Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku – jak ją zaaranżować?


Polskie społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Problem ten związany jest tak naprawdę z wieloma sferami i aspektami życia codziennego. Zauważyć można, że asortyment sklepów coraz częściej dostosowywany jest do wymagań i oczekiwać osób starszych czy z problemami motorycznymi. Jednym z częstszych tematów, jest ten dotyczący aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych w bloku. Co zrobić, by urządzić taką łazienkę? Jak urządzić ją w taki sposób, by była nie tylko funkcjonalna, ale i bezpieczna? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Jaka powinna być łazienka dla osób niepełnosprawnych?

Aranżacja łazienki dla osób niepełnosprawnych w bloku jest zadaniem trudnym nie tylko dla laików w tym temacie, ale często i projektantów wnętrz ze sporym doświadczeniem. Nie dość, że na niewielkiej przestrzeni (łazienki w bloku mają zazwyczaj 3m2, albo i mniej) muszą zmieścić się podstawowe elementy wyposażenia, to jeszcze pomieszczenie to musi cechować wyjątkowa ergonomia, a także i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Ze względu na wodę oraz wykonywane w łazience czynności, można tam dosyć łatwo przewrócić się. W przypadku osób starszych takie upadki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wyposażyć łazienkę. Poza tym warto zadbać też o to, by łazienka dla niepełnosprawnych w bloku była także estetyczna. Na szczęście na rynku znajduje się wiele produktów, które przeznaczone są typowo dla osób o specjalnych wymaganiach. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Łazienka osoby starszej

osoba niepełnosprawna na wózku

Łazienka dla osób niepełnosprawnych - na co zwracać uwagę podczas aranżacji?

Łazienka dla osób niepełnosprawnych w bloku mieszkalnym powinna być dostosowana do ich potrzeb i umożliwiać im niezależność i swobodę poruszania się. Ważne jest, aby była przestronna i dobrze oświetlona oraz miała odpowiednią wysokość i szerokość drzwi, aby uniemożliwić dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Bezpieczeństwo korzystania z tego pomieszczenia powinno być kluczem i kierunkiem aranżacji. Dzięki temu, że łazienka będzie bezpieczna oraz funkcjonalna, osoby, które będą z niej korzystać, będą mogły być długo samodzielne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat bezpieczeństwa łazienki dla niepełnosprawnych w bloku - koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych wpisów: Łazienka dla seniora – jak zapewnić bezpieczeństwo?

kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych

Jakie elementy wyposażenia są niezbędne podczas aranżacji łazienki dla niepełnosprawnych?

Niektóre z elementów, które mogą być przydatne w łazience dla osób niepełnosprawnych, to:

  • umywalka na wysokości wózka inwalidzkiego,
  • toaleta na wysokości wózka inwalidzkiego,
  • uchwyt wannowy,
  • specjalne siedzisko do wanny,
  • płaskie i antypoślizgowe podłogi,
  • drzwi o szerokości co najmniej 90 cm.

Ważne jest również, aby łazienka była wyposażona w odpowiednie światło awaryjne i system alarmowy, aby zapewnić bezpieczeństwo osobom niepełnosprawnym. Jeśli łazienka ma być zaaranżowana dla osób ze znaczną niepełnosprawnością, jej aranżację najkorzystniej jest skonsultować się w tej sprawie z fachowcem.

łazienka bez brodzika dla osób starszych

Wanna czy kabina w łazience dla osób niepełnosprawnych w bloku?

Wybór pomiędzy kabiną prysznicową a wanną w łazience dla osoby niepełnosprawnej zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji oraz możliwości technicznych.

Kabina prysznicowa jest często bardziej praktyczna i łatwiejsza w użytkowaniu dla osób niepełnosprawnych, ponieważ nie wymaga wchodzenia do wody i może być wyposażona w różne udogodnienia, takie jak uchwyt wannowy czy specjalne siedzisko. Jednak dla niektórych osób kąpiel w wannie może być bardziej relaksująca i komfortowa, dlatego warto rozważyć zaadaptowanie wanny z specjalnymi uchwytami i siedziskiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat łazienki z wanną - zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Wanna wolnostojąca w bloku

Ważne jest, aby przy wyborze kabiny lub wanny dla osoby niepełnosprawnej zwrócić uwagę na jej wymiary i dostępność oraz na sposób otwierania i zamykania drzwi. Wanna powinna mieć odpowiednią wysokość i szerokość, aby umożliwić dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a drzwi powinny być szerokie i łatwe do otwarcia. Kabina prysznicowa powinna być wyposażona w drzwi przesuwne lub składane, aby umożliwić łatwy dostęp.

łazienka dla osób starszych aranżacja

Jakie płytki do łazienki dla osób niepełnosprawnych?

Płytki są jednymi z ważniejszych elementów łazienkowego wyposażenia. Szczególną rolę spełniają, jeśli sprawa tyczy się łazienki dla osób niepełnosprawnych w bloku. W tego typu pomieszczeniach płytki nie tylko mają być ładne, pasować do całości aranżacji, ale przede wszystkim muszą być bezpieczne. Płytki powinny posiadać właściwości antypoślizgowe. Najkorzystniej jest wybrać płytki z oznaczeniem R9 lub R10.

Kolejną ważną cechą jest łatwość utrzymania czystości płytek. W łazience dla osoby niepełnosprawnej, gdzie często dochodzi do kontaktu z wodą, płytki powinny być odporne na zabrudzenia i łatwe do czyszczenia. Możesz rozważyć zastosowanie płytek z powłoką hydrofobową, która zapobiega przenikaniu wody i zabrudzeń w głąb płytki.

Istotne jest także samo ułożenie płytek. powinno unikać się szerokich fug i szczelin między płytkami. Każda taka szczelina może bowiem stanowić realne zagrożenie dla osoby niepełnosprawnej. Najlepsze będą płytki bezfugowe, które cieszą się obecnie sporym zainteresowaniem i są powszechnie dostępne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej czy starszej - koniecznie zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Łazienka dla osób niepełnosprawnych - projekt wyzwanie?!PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Kabina prysznicowa Walk-In 100x200 Cersanit MILLE S161-003 czarna
 
Odpływ liniowy 80 cm Excellent STILIO INEX.1515.800
Szybka wysyłka z własnego magazynu
+10% RABATU
Odpływ liniowy 80 cm Excellent ...Odpływ liniowy 80 cm Excellent STILIO INEX.1515.800
775,20 PLN930,00 PLNOszczędzasz 16%
 
Kabina walk-in z powłoką 90 cm Deante KERRIA KTS N39P
Szybka wysyłka z własnego magazynu
+10% RABATU
Kabina walk-in z powłoką 90 cm ...Kabina walk-in z powłoką 90 cm Deante KERRIA KTS N39P
1299,00 PLN1599,00 PLNOszczędzasz 18%
 
Odpływ liniowy 70 cm + ruszt PLATE Schedpol SLIM LUX OLP70/SLX
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Odpływ liniowy 70 cm + ruszt PL...Odpływ liniowy 70 cm + ruszt PLATE Schedpol SLIM LUX OLP70/SLX
949,00 PLN1420,65 PLNOszczędzasz 33%
 
POWIĄZANI PRODUCENCI