Ulubione
Łazienka dla osób niepełnosprawnych - projekt wyzwanie?!

Łazienka dla osób niepełnosprawnych - projekt wyzwanie?!


Przyjęło się, że planując aranżację naszej łazienki bierzemy pod uwagę aktualnie obowiązujące trendy designerskie albo - dla wygody, korzystamy z porady specjalisty w dziedzinie projektowania. Innym aspektem, który niezaprzeczalnie jest brany pod uwagę, kiedy projektujemy łazienkę dla osoby niepełnosprawnej to oczywiście koszty, które możemy na remont łazienki przeznaczyć. Któż jednak wybiega w przyszłość dalej niż lat kilka? Prawdopodobnie nieliczni – a warto przecież pamiętać, że osoby starsze , chore czy niepełnosprawne potrzebują łazienki bezpośrednio dostosowanej do ich potrzeb.

Łazienka dla niepełnosprawnych, jak zresztą cały dom, powinny być miejscem z którego każdy użytkownik, również osoba mająca problemy z poruszaniem, powinna korzystać w sposób swobodny i nieskrępowany.  Czy tego chcemy, czy nie aranżacja łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych rządzi się swoimi prawami  - planując pomieszczenie dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub starszej ważne jest prawidłowe wykonanie projektu, a także użycie odpowiednich elementów wyposażenia.

Podstawową kwestią są progi pomiędzy pomieszczeniami – oczywistym jest, że dla osoby z trudnościami ruchowymi progi w pomieszczeniach stanowią nie lada wyzwanie, dla wózków inwalidzkich często są to bariery nie do pokonania. Łazienka dla osób niepełnosprawnych to zatem łazienka bez progów, z poszerzonymi drzwiami ułatwiającymi manewry chociażby wózkiem czy zwyczajnie ułatwiające pomoc osobie niepełnosprawnej przez osoby trzecie.  Zdecydowanie łatwiej byłoby gdyby do dyspozycji osób z ograniczoną ruchowością czy osób niepełnosprawnych była łazienka odpowiednio duża, tak aby wszystkie urządzenia w niej były dla takowej osoby łatwo dostępne – niestety, nie każda osoba może sobie na taki luksus pozwolić. Zaleca się jednak, aby powierzchnia manewrowa dla wózka zawierała się w okręgu o średnicy minimum 150 cm. Jeśli zwyczajnie nie posiadamy aż tak sporej powierzchni w łazience może warto pomyśleć nad wygospodarowaniem powierzchni przykładowo łącząc łazienkę i wc?

Łazienka dla niepełnosprawnych w całości podporządkowana jest potrzebom osób na wózkach – brak w niej zbędnych dodatków, które w sposób niepostrzeżony stanowić mogą barierę ruchową. Taka łazienka powinna być wyposażona w specjalistyczne produkty łazienkowe m.in. w ceramikę o odpowiednich wysokościach, baterie wyposażone w uchwyty lekarskie lub fotokomórkę oraz w dedykowane do takiej łazienki akcesoria, czyli uchwyty, drabinki, lustra uchylne czy też składane krzesełka prysznicowe – wszystko to, co w subtelny sposób niewiarygodnie ułatwia funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym.

ŁazienkiABC.pl

Podstawowym warunkiem projektu łazienki dla osoby niepełnosprawnej, oprócz zachowania ergonomii i funkcjonalności, jest uwzględnienie zasad bezpieczeństwa. Sprawa nie okazuje się jednak taka łatwa - przy projekcie łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych trzeba wziąć pod uwagę przyjęte normy, jak również indywidualne potrzeby każdego użytkownika. Stare modele wózków dla osób niepełnosprawnych mają długość do 1,2 m i wysokość siedzenia 46-50 cm, a nowe - długość około 0,9 m i wysokość siedzenia 46 cm. Te różnice w znacznym stopniu mogą mieć znaczenie w ostatecznym projekcie każdej ze stref łazienki. Obecnie producenci wyposażenia łazienki, zarówno nasze rodzime, polskie marki, ale również światowi producenci wyposażenia łazienkowego  pamiętają o potrzebach osób niepełnosprawnych umieszczając w swojej ofercie produkty takie jak baterie umywalkowe, baterie prysznicowe, ceramikę czy szereg akcesoriów łazienkowych dla osób mocno ograniczonych ruchowo.

Toaleta dla osób niepełnosprawnych

Wydaje się, że największe wyzwanie stanowi toaleta dla osób niepełnosprawnych. Powinna być ona usytuowana wyżej od standardowej – jej sugerowana wysokość to 48 cm. Podobnie jak w ofertach dla w pełni zdrowych użytkowników w ofercie misek wc dla osób niepełnosprawnych znajdziemy kompakt wc lub podwieszane miski wc, których konstrukcja jest specjalnie wydłużona do 70 cm, co zapewnia bezpieczeństwo korzystania.  Sama deska sedesowa musi posiadać niezbędne dla osób niepełnosprawnych wycięcie oraz być wyposażona we wzmocnione metalowe zawiasy gwarantujące solidnie osadzenie deski .  Dzięki temu deska nie rusza się i tym samym zapewnia swobodne przesiadanie się z wózka na siedzisko - warto pamiętać, że osoby takie mocno opierają się ciałem na produktach sanitarnych.  W niewielkiej odległości od toalety powinny znajdować się przytwierdzone do ściany poręcze i uchwyty dla osób niepełnosprawnych, które w znacznym stopniu ułatwiają im samodzielne funkcjonowanie w łazience. Istotnym jest, aby podczas wyboru poręczy i uchwytów brać pod uwagę materiał, z którego wykonane są ściany łazienki - słaba konstrukcja murów nie zawsze zapewni stabilność uchwytów. Warto wówczas pomyśleć o poręczach mocowanych do podłogi. Zapewnią one stabilne podparcie i umożliwią samodzielne korzystanie z toalety.
 
ŁazienkiABC.pl

Prysznic dla osoby niepełnosprawnej

Logicznym wydaje się, że w łazience osoby niepełnosprawnej nie znajdziemy wanny – stanowi ona naturalna barierę architektoniczną.  Tutaj natomiast znajdzie się miejsce dla kabiny prysznicowej – cała strefa pod prysznicem koniecznie musi być jednak wyposażona w kilka udogodnień, które umożliwią osobie niepełnosprawnej przesiadanie się z wózka na siedzisko pod prysznicem:  poręcze i różnego rodzaju uchwyty. Najwygodniejszy jest kącik kąpielowy zrobiony bezpośrednio z płytek, który można dowolnie zaaranżować, dopasowując wymiary i kształt do indywidualnych potrzeb. Zamiast brodzika montuje się pod płytkami specjalną matę chroniącą przed wilgocią. Kabinę prysznicową można wówczas zastąpić zwykłą zasłoną prysznicową, która w żaden sposób nie ogranicza dostępu osobom niepełnosprawnym.  Pod prysznicem osoby niepełnosprawnej powinna znaleźć się bateria prysznicowa – najlepiej podtynkowa, która zajmuje po prostu mniej miejsca niż bateria klasyczna. Dobrana do niej słuchawka prysznicowa na drążku zamontowanym na odpowiedniej wysokości  zapewnia wygodną regulację i łatwość użytkowania. Miejsce prysznicowe powinno być także wyposażone w siedzisko prysznicowe na które będzie mogła się osoba niepełnosprawna przesiadać. Specjalne składane krzesełko prysznicowe o wymiarach 45x40 cm jest bardzo wygodne i nie zajmuje zbyt dużo miejsca po złożeniu.  Całości bezpieczeństwa dopełniają uchwyty ścienne proste o różnych długościach oraz uchwyty ścienne poziomo-pionowe w wersji lewej i prawej.

Umywalka dla osoby niepełnosprawnej

Również umywalka dla osoby niepełnosprawnej powinna być zamontowana na odpowiedniej wysokości  - nie może być montowana w komplecie z szafką podumywalkową , a spód samej umywalki powinien znajdować się nad kolanami osoby niepełnosprawnej. Płaskie dno i specjalnie wyprofilowana krawędź czołowa umywalki tworzy przestrzeń umożliwiającą swobodne podjechanie wózkiem i korzystanie z urządzenia. Szerokość umywalek dla osoby na wózku to minimum 60 cm , a rekomendowana wysokość blatu umywalki dla osoby dorosłej wynosi maksymalnie 80 cm, natomiast dla niepełnosprawnych dzieci do 12 lat - 60 cm.  Dobrym rozwiązaniem jest wybór baterii umywalkowej ze specjalnym uchwytem lekarskim – takie długie uchwyty umożliwiają regulację strumienia oraz temperatury wody bez większego problemu. Innym rozwiązaniem jest montaż baterii umywalkowej elektronicznej, która będzie wyposażona w fotokomórkę – pozwoli ona na samoczynne uruchamianie urządzenia, gdy w zasięgu fotokomórki pojawią się dłonie. W pobliżu umywalki mocowane są uchwyty ścienne stałe lub uchylne o długościach od 55 do 70 cm ułatwiające samodzielne swobodne poruszanie się. Dopełnieniem strefy umywalki jest uchylne lustro, które umożliwia ustawianie go pod odpowiednim kątem dobranym do potrzeb osoby poruszającej się na wózku.

Z doświadczenia wiemy, że łazienka dla osób niepełnosprawnych wymaga więcej pomyślunku niż łazienka projektowana dla zdrowej osoby, warto jednak pamiętać, że bez względu na to ile specjalnie przystosowanych urządzeń sanitarnych znadzie się w łazience zawsze może ona zachować wyjątkową estetykę i nowoczesny design.


PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Lustro uchylne prawe Koło LEHNEN EVOLUTION L31201100 stal nierdzewna
 
Siedzisko prysznicowe uchylne z oparciem Koło LEHNEN EVOLUTION L32005001 stal nierdzewna
 
Poręcz kątowa 90 stopni prawa Koło LEHNEN FUNKTION L1012111 stal nierdzewna
 
Poręcz WC z mocowaniem ścienno-podłogowym lewa Koło LEHNEN FUNKTION L1052122 stal nierdzewna
 
Poręcz WC ścienna łukowa stała Koło LEHNEN FUNKTION L1054602 stal nierdzewna
 
POWIĄZANI PRODUCENCI