Ulubione
Łazienka idealna – czyli jaka?

Łazienka idealna – czyli jaka?


Funkcjonalna, przestronna, piękna i ciekawa wizualnie - tak właśnie jest idealna łazienka. Niestety nie każdy może pochwalić się sporym metrażem pomieszczenie przeznaczonego na łazienkę. W dzisiejszym wpisie chcemy podpowiedzieć jak czasem nieidealną łazienkę zmienić w miejsce wymarzone, spełniające wszystkie swoje funkcje. Zachęcamy do zapoznania się z dzisiejszym wpisem!

Łazienka - niczym domowe SPA

Łazienka jest pomieszczeniem, które bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. Jeszcze kilkanaście lat temu było to pomieszczenie, w którym wykonywano dane czynności higieniczne, robiony pranie, było to też miejsce, w którym pranie się suszyło. Ogólnie można stwierdzić, że wtedy z łazienki korzystało się krócej. Na taki stan rzeczy miały wpływ także elementy wyposażenia, które były po prostu funkcjonalne, chociaż często tak naprawdę nie spełniały dobrze swojej podstawowej funkcji. Kwestie estetyczne odchodziły na dalszy plan.

Obecnie łazienka jest miejscem, od którego wymaga się znacznie więcej. Przede wszystkim ma być to pomieszczenie, które pełni bardzo dużą liczbę funkcji. Nadal w łazience wykonujemy dane czynności higieniczne, często także pierzemy, jednak także właśnie tam chcemy zrelaksować się po ciężkim dniu, odpocząć, zapomnieć o problemach dnia codziennego. Coraz częściej łazienkowe wyposażenie posiada dodatkowe funkcje, które bez wątpienia sprzyjają relaksacji.

Łazienka coraz częściej jest namiastką SPA w domowym zaciszu. Taki efekt jest dosyć łatwo osiągnąć, wybierając produkty dobre, markowe, które spełniają więcej funkcji. Przykładem są specjalnie wyprofilowane wanny wolnostojące, wykonane z materiałów, które nie wychładzają wody. Idąc o krok dalej warto jest postawić na wannę, która to wyposażona jest w system hydromasażu lub w kabinę prysznicową, która posiada specjalne dysze lub panel natryskowy z dyszami do hydromasażu.


aranżacja idealnej łazienki

 

Kolorystyka idealnej łazienki

Urządzając łazienkę, warto uświadomić sobie fakt, że jest to pomieszczenie, które statystycznie remontowane jest najrzadziej. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ remont łazienki wiąże się z wieloma trudnościami, przede wszystkim czas jego trwania jest dosyć długi, poza tym taki remont znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie domownikom. Z tych właśnie względów najkorzystniej jest postawić na kolorystykę uniwersalną, która szybko się nie znudzi.

Nie warto jest ulegać tymczasowym trendom, które za jakiś czas mogą stać się niemodne. Najlepiej postawić na kolorystykę jasną - w przypadku mniejszych łazienek. W przypadku większych pomieszczeń jest oczywiście też dużo większe pole wyboru. Do uniwersalnej kolorystyki zalicza się wszystkie szarości, odcienie od jasnej wpadającej w biel po bardzo ciemna, wręcz czarną, uniwersalne są także beże i wszystkie kolory ziemi. Kolor łazienki powinien być ściśle związany z wielkością pomieszczenia.

Od dawna wiadomo, że kolor mają na nas określony wpływ. Z tego względu warto zadbać o to, by korzystając z łazienki rano, można się było delikatnie pobudzić i wprowadzić w dobry nastrój, natomiast by wieczorem można się było wyciszyć przed pójściem spać. Z tych względu ostra biel nie jest wskazana, szczególnie w strefie umywalki. Tak samo jest z kolorami ciemnymi, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie.

 

Mówiąc o kolorystyce, warto wspomnieć także o roślinności w łazience. Bez różnicy bowiem, czy mowa o łazience z oknem czy bez niego, w każdym wnętrzu sprawdzą się zielone rośliny, które nie tylko wpisują się w aktualne trendy aranżacyjne i po prostu wyglądają bardzo dobrze, to także sprzyjają relaksacji, poczuciu odprężenia. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się rośliny z dużymi liśćmi, które do tego wyglądają egzotycznie i nasuwają na myśl dalekie, zakątki świata.

 

idealna łazienka 2021

Idealna, ekologiczna łazienka

Oczywiście dla każdego pojęcie związane z idealną łazienką może być zupełnie inne. Dla nas pojęcie to jednak jest ściśle związane z ekologią, czyli nie tylko trendem współczesnym, ale i trendem przyszłości. Tak naprawdę wielu producentów z branży łazienkowej wprowadziło na rynek produkty, które przyczyniają się chociażby do zmniejszenia zużycia wody, podczas normalnego codziennego ich użytkowania. Produktami takimi są baterie łazienkowe.

Wybór ich przekłada się nie tylko na komfort użytkowania, estetykę wnętrza, ale także i na realne oszczędności związane z zużyciem wody. Najważniejszym wyborem jest zawsze ten związany z zakupem baterii umywalkowej. Bowiem to właśnie baterie umywalkowe użytkowane są najwięcej razy w ciągu dnia, w zależności od ilości domowników, może być to nawet kilkadziesiąt razy.

Modele, które przyczyniają się do zmniejszenia zużycia wody posiadają na końcu wylewki perlatory, których zadaniem jest mieszanie wypływającej wody z powietrzem. Woda jest perlista, napowietrzona, przyjemna w dotyku, dodatkowo zużywa się jej nawet 30% mniej. Innymi elementami, na które jest warto zwrócić uwagę są wszelkiego typu ograniczniki przepływu gorącej wody. Do baterii, które uznawane są za najbardziej ekologiczne i ekonomiczne w użytkowaniu zalicza się te bezdotykowe.

Baterie sensoryczne zużywają bowiem tylko tyle wody, ile naprawdę potrzebujemy. W ich przypadku nie marnuje się nawet ułamków sekund związanych z odkręcaniem czy zakręceniem kurka. Oczywiście koszt ich jest wyższy, niż w przypadku baterii tradycyjnych, jednak jest to koszt, który szybko zwraca się w postaci niższych rachunków za wodę.

W ofercie wielu producentów znajdują się także baterie natryskowe, które także pozwalają zmniejszyć zużycie wody czy energii. Jednym z przykładów są baterie prysznicowe z termostatem. Termostat zapewnia określoną temperaturę wody, zaraz po uruchomieniu odpływu. Dzięki temu woda nie jest marnowana, nie trzeba czekać aż zleci woda zimna. Przekłada się to na komfort, ale i bezpieczeństwo użytkownika. Nie ma bowiem niebezpieczeństwa związanego z poparzeniem się podczas kontaktu ze zbyt gorącą wodą. Jest to szczególnie ważne, gdy z łazienki korzystają samodzielnie małe dzieci czy osoby starsze.POWIĄZANI PRODUCENCI