Ulubione
Łazienka lśniąca czystością - sprawdzone sposoby na jej utrzymanie

Łazienka lśniąca czystością - sprawdzone sposoby na jej utrzymanie


Krystalicznie czysta łazienka niczym z telewizyjnej reklamy środków czystości to marzenie każdej perfekcyjnej pani domu. Jest to jednak marzenie niełatwe do osiągnięcia, zwłaszcza kiedy w domu znajdują się kilkuletnie dzieci, albo czworonożny przyjaciel domu. Podpowiadamy jednak kilka trików, które pozwolą najbardziej zabrudzoną łazienkę doprowadzić do stanu używalności.

Każda etatowa pani domu wie doskonale jak trudno utrzymać w wiecznej czystości łazienkę - uprzykrzające życie osady z mydła, zacieki na kabinie prysznicowej, czy pochlapana ceramika to tylko niektóre  zmory polskich gospodyń. Według ostatnich badań amerykańskich naukowców, szacuje się, że w każdej łazience znleźć można blisko 200 różnych gatunków bakterii, z czego połowa tych gatunków jest szkodliwa dla naszego zdrowia. Otaczające nas drobnoustroje są niezwykle wytrwałym przeciwnikiem – pozostają aktywne nawet przez 60 dni – w tym czasie kilkakrotnie rozmnażają się i powiększają swoje szeregi. Dlatego tak ważne jest, aby przywiązywać szczególną uwagę do dokładnej pielęgnacji najbardziej zagrożonych miejsc – armatury, ceramiki i kabin prysznicowych. Dzięki ich regularnemu czyszczeniu skutecznie zmniejszymy liczbę zarazków.

Jak jednak zadbać o higienę w naszej łazience?

Poza kupnem sprawdzonych środków czyszczenia warto pamiętać o najważniejszych punktach w naszej łazience,  które stanowią najczęstsze siedlisko bakterii. Armatura łazienkowa jest często tym elementem, który poprzez codzienne użytkowania najłatwiej i najszybciej ulega zabrudzeniu. Każdy z nas pewnie chciałby, aby baterie łazienkowe przez długi czas cieszyły nasze oko nowością, jednak  ich  niewłaściwa pielęgnacja nie tylko sprzyja rozwojowi zarazków, lecz i przyczynia się do powstawania szpecących smug i zacieków. Tutaj warto wspomnieć, że nie bez powodu producent zaleca konkretne środki czystości do pielęgnacji armatury łazienkowej - warto skorzystać z takich rad, gdy chcemy zachować jej czystość. Pamiętajmy, że nawet jednorazowe przemycie baterii niewłaściwym środkiem chemicznym, może ją nieodwracalnie uszkodzić.
 
ŁazienkiABC.pl
Czystość armatury łazienkowej to atut każdej łazienki

Armaturę łazienkową należy czyścić kilka razy w tygodniu. Każdorazowe wyczyszczenie po użytkowaniu pozwoli na bieżąco likwidować bakterie i nieestetyczne zacieki. Prostym i dostępnym środkiem do czyszczenia baterii łazienkowych jest delikatna, bawełniana szmatka,  ciepła woda z dodatkiem płynu do naczyń.. Jeśli jednak zabrudzenie jest silne i nie radzimy sobie z jego usunięciem, wówczas możemy sięgnąć po specjalne preparaty o działaniu myjącym.  Po każdym czyszczeniu baterii w naszej łazience warto przetrzeć je do sucha delikatną szmatką, tak by wypolerowane dalej cieszyły oko. Pod żadnym pozorem nie używajmy do czyszczenia chropowatej gąbki i ścierki, które mogą porysować powierzchnię armatury.

Również okolice ceramiki to częste skupisko bakterii, grzybów i pleśni. Tutaj również tylko systematyczne sprzątanie daje gwarancję czystości.  Codziennie powinniśmy przecierać ceramikę wilgotną ścierką z kilkoma kroplami, np. płynu do mycia naczyń. Żeby usunąć nazbierany osad z mydła, albo osad z kamienia polecamy stworzyć roztwór octu z ciepłą wodą w stosunku 1:1. Potem ponownie spłukujemy ceramikę czystą, ciepłą wodą i przecieramy suchą szmatką - wycieranie ceramiki do sucha skutecznie uniemożliwi bakteriom rozwój. 
ŁazienkiABC.pl
Czystość ceramiki łazienkowej świadczy o dobrej pani domu
 
Najwięcej jednak trudności  w usilnym zachowaniu czystości w naszej łazience przysparza kabina prysznicowa - duża, wieloelementowa i zbudowana z kilku różnych materiałów. Nic innego jak czyszczenie jej po każdej kąpieli nie pomoże w zachowaniu czystości. Woda, która płynie w naszych kranach jest tak zakamieniona, że po każdym prysznicu na szkle powstają kamienne zacieki, trudne do umycia po ich zaschnięciu.  Zaniedbana, z zaciekami na ścianach kabina wygląda nieestetycznie, a gromadząca się w jej szczelinach woda jest siedliskiem bakterii i grzybów. Dlatego do skutecznego pozbycia się tych intruzów, potrzebny będzie sposób.  My taki sposób mamy!  Czyszcząc brodzik warto sięgnąć po łagodne środki o konsystencji żelu, które doskonale trzymają się czyszczonej powierzchni i bardzo szybko niszczą zarazki. Prócz tego przydatny będzie środek dezynfekujący w sprayu, który rozpylimy w najbardziej niedostępnych miejscach, np. przy uszczelkach czy armaturze.  Aby utrzymać szklane elementy kabiny w czystości warto sięgnąć po zwykły płyn do mycia okien - łatwo go rozpylimy, albo rozprowadzimy za pomocą gąbki lub ścierki do szyb. Dodatkowo powierzchnię kabiny warto zabezpieczyć impregnatem lub odżywką do szkła - preparat ten wytwarza powłokę, która ochrania ściany prysznicowe przed nadmiernym odkładaniem się zanieczyszczeń, a po każdym prysznicu koniecznie przetrzeć szkło do sucha .

Prócz tego warto zainwestować w dobrej jakości systemy wentylacyjne, dzięki którym pozbędziemy się z pomieszczenia wilgoci, czyli naturalnego środowiska wszelkich bakterii. Pamiętajmy jednak, że kluczem do utrzymania łazienki w należytej czystości jest jej systematyczne sprzątanie, za którego sprawą sami zagwarantujemy sobie bezpieczną i higieniczną przestrzeń.


PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Środek czyszczący do armatury Grohe Grohclean 48166000 / 45939001
 
Środek do odnawiania baterii Ravak CLEANER CHROME X01106
 
Środek do usuwania kamiennego osadu Błękitny 250 ml HG 100030129
 
Czyste fugi 500 ml HG 135050129
Film
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Czyste fugi 500 ml HG 135050129Czyste fugi 500 ml HG 135050129
37,10 PLN
 
 
 
POWIĄZANI PRODUCENCI
POWIĄZANE KATEGORIE
  1. Chemia