Ulubione
Łazienka plus toaleta –w jednym stylu?

Łazienka plus toaleta –w jednym stylu?


W momencie, gdy zaczęły powstawać bloki z wielkiej płyty, mieszkania zazwyczaj posiadały oddzielną toaletę i łazienkę. We współczesnym budownictwie coraz rzadziej można spotkać się z tego typu rozwiązaniem. Często jednak przy mieszkaniach o większym metrażu natrafić można na dwie łazienki, rozmieszczone po przeciwnych stronach wnętrza. W dzisiejszym wpisie chcemy się skupić nad stylistyką dwóch pomieszczeń, jakimi są łazienka oraz toaleta i dwóch oddzielnych łazienek. Chcemy przybliżyć sposoby na optymalne wykorzystanie tych pomieszczeń oraz podpowiedzieć czym się kierować podczas ich urządzania. Zapraszamy!

Łazienka plus toaleta - jak je urządzić?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od tego, czy łazienka z toaletą znajduje się obok siebie, czy w zupełnie innych częściach mieszkania. W przypadku, gdy chodzi o łazienkę plus toaletę, zlokalizowane blisko siebie, warto jest urządzić te dwa pomieszczenia w podobnej stylistyce. Oczywiście toaleta nie musi wyglądać dokładnie tak jak łazienka, tzn. nie muszą znajdować się w niej te same płytki, umywalki czy baterie. Ważne jednak, by jedno pomieszczenie z drugim w jakiś sposób korespondowało. Harmonijnie prezentują się te pomieszczenia, gdy np. w jednym i drugim jest podobna kolorystyka, znajdują się te same detale. W łazience są chromowane uchwyty na ręczniki i baterie i w toalecie akcesoria też występują w tej samej kolorystyce, tak samo z płytkami. Chociaż należy jeszcze raz podkreślić, że nie muszą być one urządzone tak samo a korespondować z sobą.

Osoby, które nie boją się odważniejszych rozwiązań, mogą urządzić łazienkę plus toaletę na zasadzie kontrastu. Efekt wizualny jest ciekawy i zaskakujący, chociaż z pewnością nie jest to opcja dla każdego. W takim przypadku, gdy przykładowo łazienka jest jasna, przeważa w niej biel, w toalecie można pokusić się o czarne płytki, ceramikę sanitarną czy armaturę. Jednocześnie w jednym i drugim pomieszczeniu mogą znaleźć się produkty z tych samych serii, które wyglądają tak samo, a różnią się jedynie kolorystyką.

Łazienka plus toaleta jest rozwiązaniem praktycznym. Takie odseparowanie tych dwóch pomieszczeń niekiedy pozwala rozładować poranne korki do łazienki, a także pozwala na pewną swobodę aranżacyjną i przekształcenie łazienki w typową strefę komfortu. Często jednak osoby, które posiadały mieszkania z łazienką i oddzielną toaletą, łączyły je ze względu na ich zdaniem ergonomię, a także i powiększenie samej łazienki. Opinii na temat oddzielnej łazienki i toalety jest wiele i z tego względu nikt chyba nie jest w stanie powiedzieć, czy tego typu wyjście jest korzystne, czy też wręcz przeciwnie. Jest to sprawa indywidualna i zależna od poglądów i upodobań domowników.

 

Łazienka plus toaleta - pamiętaj o optycznym powiększeniu wnętrza!

Podczas aranżacji należy pamiętać o tym, że zazwyczaj łazienka plus toaleta oznacza dwa oddzielne, jednak niewielkie pod względem metrażu pomieszczenia. Z tego względu warto jest zaaranżować w taki sposób wnętrza, by je optycznie powiększyć. Jednym ze sposobów jest użycie na ścianach płytek z połyskiem, zawieszenie dużych luster oraz odpowiednie oświetlenie.

W żadnej łazience, nawet tej najmniejszej powinno znajdować się nie tylko oświetlenie główne, ale także i dodatkowe w postaci kinkietów zamontowanych przy lustrze czy punktów świetlnych w pobliżu strefy prysznica czy wanny. Świetlne punkty powinny być tak zamontowane, by z łatwością odbijały się w lustrze.

Nowoczesnym pomysłem na optycznie powiększenie wnętrza, dodanie mu głębi jest także zastosowanie specjalnych tapet 3D. Są to tapety, które są odpowiednio zabezpieczone przed działaniem wody, jednak i tak powinny zostać położone w strefie suchej.

 

Dwie łazienki - jak je zaaranżować?

Dla wielu osób dwie łazienki w mieszkaniu są pewnego rodzaju fanaberią, świadczą o sporych kosztach poniesionych na ich aranżacje. Prawda jest jednak taka, że dwie łazienki znacznie ułatwiają codzienne funkcjonowanie, rodzinie zamieszkującej dane mieszkanie. Dzięki nim nie ma porannych korków przed wyjściem do pracy czy domu, łatwiej jest także zaplanować takie czynności jak pranie czy suszenie.

Dwie łazienki znajdują się nie tylko w domach jednorodzinnych (w ich przypadku często jest ich więcej), ale także i większych metrażowo mieszkaniach. Wtedy to jedna łazienka jest większa (główna), druga natomiast mniejsza. To w jaki sposób urządzić te dwa pomieszczenia zależne jest głównie od stylistyki wszystkich pomieszczeń w domu. Jeśli wszystkie pokoje: salon, sypialnie, kuchnia utrzymane są w podobnej stylistyce, to tak powinno być także z łazienkami. Powinny być utrzymane w podobnej kolorystyce i stylu. Całość będzie wtedy harmonijna i spójna.

Inaczej jest w przypadku, gdy mówimy o nieco eklektycznym wnętrzu, gdy pomieszczenia są różne. W takich sytuacjach można pozwolić sobie na znacznie więcej. Wtedy jedynie wyobraźnia, może stanowić jedyną granicę.

Warto wspomnieć o tym, że podczas aranżacji jednej łazienki zazwyczaj jest dylemat dotyczący zakupu wanny bądź kabiny prysznicowej. W przypadku dwóch oddzielnych pomieszczeń można pozwolić sobie na to, by w jednej z nich znajdował się prysznic i na przykład meble łazienkowe, w drugiej natomiast wanna i pralka. Wtedy, chociaż te dwa pomieszczenia mają pełnić tę samą funkcję, w rzeczywistości różnią się.

Ze względu na zróżnicowaną nieco rolę każdej z łazienek, jedna z nich może być urządzona bardziej praktycznie, druga zaś może posiadać detale świadczące o tym, że to właśnie tam znajduje się strefa relaksu domowników.

Wanna prócz tego, że służy do relaksujących, długich kąpieli przeznaczona jest także do wykonania drobnych prań, jest też idealnym rozwiązaniem w przypadku, gdy w domu są małe dzieci. Kabina prysznicowa natomiast jest niezastąpiona podczas szybkiego odświeżenia się przed wyjściem do pracy czy ze szkoły.POWIĄZANI PRODUCENCI