Ulubione
Łazienka w domu jednorodzinnym – jak najlepiej ją urządzić?

Łazienka w domu jednorodzinnym – jak najlepiej ją urządzić?


Projektanci wnętrz podkreślają, że nie ma tak trudnego w aranżacji pomieszczenia, jak właśnie łazienka. Często, nawet w nowych budynkach nie jest to pomieszczenie duże, nierzadko natomiast nieustawne, niskie. Dodatkowo właśnie w łazience (bez różnicy na jej wielkość) muszą pomieścić się określone elementy jej wyposażenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji funkcjonalnej i ciekawej wizualnie łazienki - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Mała, duża łazienka - jak je urządzić?

Zazwyczaj w domach jednorodzinnych znajdują się łazienki, które nie są tak ograniczone metrażem, jak te blokowe. W jednym domu mogą znajdować się też dwie, a nawet trzy łazienki. Nie zawsze jednak tak jest, szczególnie wtedy, gdy mowa o domku jednorodzinnym, który ma już swoje lata. Kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu nie przywiązywano bowiem takiej wagi do wielkości pomieszczeń sanitarnych oraz do ich ilości. Dlatego wielu osób nie dziwi jedna średniej wielkości łazienka w domu jednorodzinnym.

Właściciele małych i średnich łazienek nie powinni się jednak załamywać. Nawet te najmniejsze pomieszczenia można bowiem ciekawie i co najważniejsze - funkcjonalnie urządzić. Obecnie wielu producentów z branży łazienkowej ma w ofercie szeroki wybór produktów kompaktowych, które z jednej strony dobrze spełniają swoją rolę, z drugiej nie zajmują zbyt dużo miejsca.

Jeśli chodzi o urządzenie czy to małej, czy średniej wielkości łazienki warto jest wprowadzić pewne triki aranżacyjne, które pomogą oszukać wzrok i sprawić, że wnętrze będzie wyglądało na znacznie większe, niż w rzeczywistości.

 nowoczesna łazienka w domku

Jak optycznie powiększyć mała i średnią łazienkę w domu jednorodzinnym?

Jedno jest pewne - nie uda się nam rozciągnąć i poszerzyć ścian. Można jednak uzyskać podobny do tego efekt stosując kilka prostych trików. Przede wszystkim trzeba stworzyć wnętrze, które będzie udawało dużo większe. O ile wszystko zostanie dokładnie przemyślane i zaplanowane, to nie jest to trudne zadanie. Jednym z pomysłów jest umieszczenie dużej ilości luster. Ogólnie w małych łazienkach warto postawić na lustro, które nie ma widocznych ram, nie jest cięte.

Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się lustra, które można zamontować pomiędzy płytkami. Można też postawić na kilka luster różnej wielkości. Ciekawie wyglądają okrągłe lustra w białych lub złotych ramach. W centralnym punkcie w takim przypadku powieszone jest lustro największe a niżej, powyżej czy z boku zamieszczone są mniejsze.

Lustra są niezbędnym elementem każdej łazienki. Nie tylko mają spełniać swoją podstawową funkcję, ale także być ciekawym elementem dekoracyjnym i aranżacyjnym. Odbijająca światło tafla lustra dodaje głębi, sprawia wrażenie tzw. drugiego dna, dzięki czemu ściana wydaje się głębiej osadzoną, szerszą etc. Oczywiście niezwykle ważne jest także optymalne oświetlenie.

W żadnej łazience, czy to dużej czy małej nie może znajdować się tylko jedno źródło światła. Najkorzystniej, gdy wszystkie strefy są oddzielnie doświetlone. Taki stan rzeczy ma wpływ nie tylko na optyczne powiększenie wnętrza, ale także na jego funkcjonalność i estetykę. Przy pomocy światła i cieni można też uwypuklić daną strefę, element wyposażenia, lub go ukryć.

Nawet osoby, które zajmują się na co dzień projektowaniem wnętrz, zdają sobie z tego sprawę, że na optycznie powiekszenie danego powieszenia ma wpływ jego kolorystyka. Mniejsze łazienki lepiej jest utrzymać w jasnej kolorystyce. Meble mogą posiadać fronty na wysoki połysk, dzięki czemy światło będzie się także i od nich odbijało. Tak samo jak w przypadku płytek ściennych czy podłogowych.

Aby nadać głębi w pomieszczeniach coraz częściej stosowane są tapety trójwymiarowe. Na rynku dostępne są już tapety, które ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, sprawdzą się w specyficznych łazienkowych warunkach.

 

Meble, armatura, ceramika sanitarna - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W każdej łazience muszą znaleźć się podstawowe elementy jej wyposażenia. Oczywiście ich ilość czy wielkość uzależniona jest przede wszystkim od pomieszczenia, od tego czy jest duże, małe, ustawne, a także i od danej aranżacji oraz gustu domowników. Bez różnicy o jakim elemencie wyposażenia jest mowa, zawsze powinno się wybierać produkty pochodzące tylko od dobrych i sprawdzonych producentów, o których z łatwością można sprawdzić opinie użytkowników, zaczerpnąć informacji na temat materiału wykonania oraz takie, które posiadają długą gwarancję producenta.

Łazienka jest pomieszczeniem, które remontowane jest raz na kilka czy kilkanaście lat. Z tego względu warto jest zadbać o to, by wszystkie produkty były dobrej jakości, by nie było konieczności szybkiej ich wymiany ze względu na ich uszkodzenie, nagla awarię. A to niestety zdarzyć się może, gdy wybrane zostaną niskiej jakości produkty, które nie są kupione w branżowych sklepach.

 dom z łazienką

Podczas wyboru elementów łazienkowego wyposażenia, zawsze kieruj się jakością wykonania!

Wybierając meble łazienkowe powinno zwrócić się przede wszystkim uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym występuje okresowo wilgoć oraz wahania temperatury. Z tego względu meble powinny być na nie odporne. Warto zwrócić także uwagę czy szafki, słupki, komody posiadają funkcję cichego domyku, czy pełen wysuw szuflad. Z pewnością funkcje te podnoszą komfort użytkowania łazienki.

Decydując się na zakup baterii łazienkowych powinno tak samo zwrócić się uwagę na materiał, z jakiego dany model został wykonany. Najlepsze to te, które zostały wyprodukowane z mosiądzu - materiału, który jest odporny na korozję oraz odporny jest na wiele uszkodzeń mechanicznych. Ważna jest także głowica, która powinna być ceramiczna oraz elementy, które będą miały wpływ na chociażby zmniejszone zużycie wody, czyli perlatory, ograniczniki przepływu, termostaty. Istotna jest także długość gwarancji producenta, która może dużo powiedzieć o samym produkcie.POWIĄZANI PRODUCENCI