Mała umywalka do toalety – czym kierować się podczas wyboru?

2019-08-09
Mała umywalka do toalety – czym kierować się podczas wyboru?
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Mała umywalka do toalety – czym kierować się podczas wyboru?

Mała umywalka do toalety – czym kierować się podczas wyboru?

2019-08-09

Oddzielna toaleta, szczególnie w mieszkaniach w bloku zazwyczaj nie należy do dużych pomieszczeń.  Nie dość, że metraż jej nie jest zbyt duży to i tak należy wstawić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Czym mniejszy metraż czy nietypowy kształt pomieszczenia, tym trudniej jest zaplanować montaż małej umywalki z szafką. Czy są sposoby, by umywalka mogła spełniać swoją funkcję, jednocześnie by nie utrudniała poruszania się? Podpowiadamy!

Postaw na małą umywalkę

Oczywiście nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak duża powinna być umywalka do WC. Wszystko zależy bowiem od posiadanego metrażu a także od tego w jakim kształcie jest pomieszczenie. Jedno jest pewne. Umywalka w toalecie służy jedynie do mycia rąk. Nie musi być więc zbyt duża. Na rynku dostępne są modele, które posiadają 35 – 40 cm i to właśnie one idealnie nadadzą się nawet do najmniejszych toalet. Umywalka w tym miejscu nie służy bowiem, ani goleniu się czy nie jest wykorzystywana do zrobienia małego prania ręcznego. Taka mała będzie więc dobra i tym samym nie będzie większego problemu z montażem i optymalnym zagospodarowaniem wnętrza.

Ceramiczna czy konglomeratowa?

Współczesne umywalki mogą być wykonane z różnych materiałów. Nikogo nie dziwi fakt, że dostępne są umywalki szklane, stalowe czy nawet drewniane. Do najpopularniejszych rodzajów należy jednak w dalszym ciągu ceramika. Zauważyć można, że coraz chętniej dziś wybierane są także umywalki konglomeratowe. Przedstawiamy zalety i wady najpopularniejszych umywalek.

  • Umywalki ceramiczne – pomimo sporego zróżnicowania materiałowego, to właśnie umywalki ceramiczne są wciąż najbardziej popularne. Materiał ten posiada wiele zalet, które doceniane są przez ich użytkowników. Przede wszystkim szkliwiona powierzchnia jest zabezpieczona przed wodą i idealnie spełnia swoją funkcję. Ceramika nie należy do materiałów drogich. Najtańsze umywalki to właśnie te wykonane z ceramiki. Materiał ten jest też odporny na zarysowania i cechuje go duża twardość. Umywalki te są także bezproblemowe podczas czyszczenia. Można w tym celu zastosować różnego typu detergenty, nawet te bardzo silne. Pomimo tak wielu zalet produkty te nie pozostają bez wad. Ceramikę można łatwo ukruszyć a naprawa dużego elementu jest praktycznie niemożliwa. Wadą jest także to, że modele te często występują w dosyć powszechnych kształtach. Rzadko spotkać się można z fantazyjnymi modelami umywalek z ceramiki.

  • Umywalki koglomeratowe – konglomerat to materiał, który został wyprodukowany z kamienia naturalnego oraz żywic. Konglomerat jest dużo bardziej elastyczny podczas obróbki a także odznacza się niezwykłą trwałością. W przypadku, gdy na powierzchni umywalki z konglomeratu pojawią się zarysowania lub ukruszenia – można je bardzo łatwo naprawić przy użyciu specjalnych zestawów naprawczych. Ze względu na gładką, nieporowatą powierzchnię, materiał ten jest niezwykle łatwy podczas czyszczenia. Dostępny jest nie tylko w wielu kształtach, ale i wariantach kolorystycznych. Do wad tych modeli można zaliczyć to, że wymagają one dość częstej pielęgnacji. Wadą jest także wyższa cena, w porównaniu do umywalek z ceramiki.

WIĘCEJ W KATEGORII Ceramika

Łazienka w przedszkolu – Jak ją zaprojektować?

Czytaj

Powiązani producenci

Rea

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów