Montaż baterii krok po kroku - wcale nie taka prosta sprawa

2014-06-01
Montaż baterii krok po kroku - wcale nie taka prosta sprawa
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Montaż baterii krok po kroku - wcale nie taka prosta sprawa

Montaż baterii krok po kroku - wcale nie taka prosta sprawa

2014-06-01

Każdy, nawet najmniejszy remont nie odbyłby się gdyby nie drobne prace bez których nasza łazienka nie mogłaby prawidłowo funkcjonować. W chwili kiedy planujemy remont zazwyczaj mamy już w głowie poukładane kto albo bardziej - który fachowiec za co dokładnie będzie odpowiedzialny. Jest jednak taki drobiazg, który powinniśmy potrafić wykonać samodzielnie - rzecz przydatna każdemu bohaterowi w swoim domu, bez względu na trwający czy nie remont - montaż baterii.

Jak się okazuje, prawidłowy montaż baterii wcale nie jest takim najłatwiejszym zadaniem do wykonania. Zdecydowaliśmy się Wam nieco go ułatwić - oto ściąga jak poprawnie zamontować baterie:

Po pierwsze: wybierz odpowiednią baterię

Przede wszystkim musisz wiedzieć, jaką posiadasz baterię. Na rynku łazienkowym są dostępne dwa rodzaje baterii - albo baterie ścienne (montowane na ścianie), albo baterie stojące (montowane na umywalkach). Aby idealnie dobrać baterię do naszej łazienki należy przede wszystkim sprawdzić  na jakiej wysokości znajdują się rury doprowadzające ciepłą i zimną wodę w naszej łazience. To od nich właśnie zależy, który model możemy zainstalować. Dla ułatwienia:  baterie ścienne montujemy, gdy rury wyprowadzone są powyżej wanny lub umywalki, natomiast jeśli instalacja wodna przebiega poniżej, zdecydujmy się na armaturę stojącą – podpowiada ekspert z Grupy Armatura KFA.



Modele baterii dostępne  na naszym rynku różnią się również liczbą otworów  - do najpopularniejszych baterii stojących należą baterie jednootworowe, które mocowane są przy użyciu jednego otworu, a strumień wody i jego  temperaturę możemy regulować  za pomocą uchwytu. Inny typ baterii stojącej to bateria dwuotworowa - z osobnymi pokrętłami do regulacji ciepłej i zimnej wody. Bardziej wyszukane wzory baterii dostaniemy również w typie trzyotworowych i czterootworowych - ich cena zazwyczaj mocno działa na naszą kieszeń. Co ważne, takie właśnie baterie trzy- i czterootworowe które są przeznaczone do zamontowania nad umywalkami mają oddzielnie wylewkę i dwa pokrętła do wody. Natomiast baterie wannowe w łatwy sposób można odróżnić dzięki  oddzielnej wylewce, słuchawce prysznicowej i pokrętłach wody.

Po drugie: precyzyjnie instaluj

Wybrane baterie stojące umieść we wcześniej przygotowanych otworach w wannie lub w umywalce - zazwyczaj ich średnica waha się d 28 m do 35 mm. W przypadku baterii jednootworowej, w specjalne wejście umieszczone w podstawie naszej armatury  wkręcamy przewody doprowadzające wodę, czyli elastyczne wężyki przyłączeniowe i wkręt mocujący. Gięte wężyki przyłączeniowe delikatnie wsuwamy w otwór montażowy, a na wystający od spodu wkręt nakładamy specjalną gumową podkładkę, którą następnie zabezpieczamy dodatkową, wykonaną z metalu.

Część dostępnych na rynku baterii wyposażonych zostało przez producenta w chromowaną podkładkę, którą przed montażem wężyków przyłączeniowych należy umieścić między otworem w ceramice i baterią, umieszczanie podkłądki w zestawie baterii to nie jest jednak reguła, o czym warto pamiętać gdy stwierdzimy brak owej podkładki w zakupionej właśnie baterii.  Podkładka ta przede wszystkim maskuje otwór w umywalce, w przypadku gdy okazuje się on za duży, ale także subtelnie podnosi estetykę naszej baterii.  Trwałe przykręcenie baterii zapewni tulejkowa nakrętka, pozwalająca wyeliminować ewentualne przecieki wody.  Gdy jesteśmy pewni montażu, na sam już koniec wypada nam podłączyć elastyczne przewody wężyków do instalacji wodociągowej.



Instalując armaturę dwuotworową, złączki (przyłącza proste) wkładamy do otworów montażowych i mocujemy je nakrętkami. Również przy ich pomocy montujemy baterię i zabezpieczamy połączenia płaskimi uszczelkami, najczęściej wykonanymi z gumy lub – coraz częściej – z trwalszego kauczuku silikonowego. Dodatkowo musimy pamiętać o nakręceniu końcówek instalacji wodociągowej na przyłącza proste. Jeśli baterię dwuotworową zamierzamy zainstalować w wannie, wąż natrysku przykręcamy do rączki natrysku i łącznika.

Nieco inaczej wygląda montaż baterii ściennych - te baterie mocujemy bezpośrednio do przyłączy zimnej i ciepłej wody. Aby jak najwygodniej z nich korzystać należy zamontować je na najbardziej optymalnej wysokości - wówczas trzeba uważać, aby nie umieścić jej ani za wysoko, ani za nisko nad wanną lub umywalką.  Montowanie armatury naściennej wypada rozpocząć od wkręcenia przyłączy mimośrodowych do końcówek instalacji wodociągowej. Dla naszego spokoju i bezpieczeństwa naszej łazienki połączenia gwintowe warto skutecznie zabezpieczyć albo odpowiednią uszczelką, albo innymi  elementami uszczelniającymi - taśmą teflonową lub włóknem konopnym.


Przyłącza na które wkręcać będziemy nasze baterie powinny wystawać ze ściany pod kątem prostym i być ustawione na jednej wysokości tak, aby korpus baterii po jej przykręceniu znajdował się poziomo. Najczęstsze nieprawidłowości przy montażu wynikają ze złego rozstawu podłączeń do wody ciepłej i zimnej. Modelowo jest to 15 centymetrów, jednak dopuszcza się maksymalnie 2 centymetry odchylenia, w innym przypadku montaż może się zwyczajnie nie powieść  – podpowiada ekspert z Grupy Armatura KFA.  W kolejnym etapie  nakręcamy rozety, we wnętrzu nakrętek baterii umieszczamy uszczelki gumowe z filtrem, a następnie przykręcamy palcami baterię. Aby nie porysować nakrętek przy ich dokręceniu kluczem, należy założyć na nie specjalne plastikowe osłonki - tylko wówczas możemy cieszyć się nową baterią bez żadnej widocznej na niej rysie.

Po trzecie: upewnij się, że montaż jest szczelny

Montaż baterii może wydawać się naprawdę łatwy, jednak dopiero test szczelności udowodni nam, czy faktycznie prawidłowo wykonaliśmy zadanie. Jak to zrobić? To proste - wystarczy puścić wodę i obserwować czy  gdziekolwiek nie pojawia się przeciek.

Jeśli przeciek się pojawił - trzeba raz jeszcze sprawdzić poszczególne fazy montażu, jeśli przecieku nie widać - gratulacje, jesteś bohaterem  we własnym domu!


foto: muratordom.pl

WIĘCEJ W KATEGORII

Zamów
Zamów