Na jakiej wysokości zawiesić umywalkę i armaturę?

2022-09-08
Na jakiej wysokości zawiesić umywalkę i armaturę?
Mateusz Kania zdjecie
Mateusz Kania
Na jakiej wysokości zawiesić umywalkę i armaturę?

Na jakiej wysokości zawiesić umywalkę i armaturę?

2022-09-08

Umywalka to jeden z elementów wyposażeniowych najczęściej wykorzystywanych w łazience. Jej wysokość powinna być dopasowana do każdego domownika, aby mógł z nieswobodnie korzystać każdy bez względu na wzrost. Zatem na jakiej wysokości zamontować umywalkę, a na jakiej wysokość odpływu umywalki? Jaka jest optymalna wysokość i jak ją wyliczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Dobrze zawieszona umywalka

W momencie urządzania łazienki, dużo czasu poświęcamy na wybór odpowiedniego koloru, wzorów i typów produktów. Rzadko skupiamy się na funkcjonalności i ergonomii elementów wyposażenia. To największy błąd, który jest popełniany na etapie urządzania tego pomieszczenia. Zanim zaczniemy kierować się walorami estetycznymi, powinniśmy zmierzyć, ile miejsca potrzebujemy na otwarcie szafek, szuflad, drzwi kabiny prysznicowej, a także, co również jest istotne, na jakiej wysokości powinna znaleźć umywalka.

Dobre planowanie jest podstawą i ma szczególne znaczenie przy urządzaniu łazienki o małym metrażu. Tego typu wnętrze powinno być funkcjonalne i odpowiednio zagospodarowane, dlatego należy dobrze przemyśleć koncepcję. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę potrzeby wszystkich domowników w zakresie wysokości umywalki. W budownictwie przyjęto założenie o optymalnej wysokości na poziomie 80-90 cm, ale nie powinniśmy traktować tego jako wyznacznika.

To uśredniona wartość, ponieważ wiadome jest, że dla wyższych osób preferowana wysokość zlewu będzie wyższa. Osobom wysokim znacznie ułatwi montaż zlewu na wysokości dziewięćdziesięciu centymetrów. Wyżsi użytkownicy, jak chociażby ci o wzroście powyżej stu dziewięćdziesięciu, będą wymagały zawieszenia umywalki na wysokości nawet stu centymetrów od posadzki. Natomiast jeśli wśród domowników znajdują się dzieci, nie zapominajmy o ich preferencjach. Wówczas powinniśmy się upewnić, na jakim poziomie są w stanie samodzielnie korzystać z baterii i umywalki, po uwzględnieniu podestu. Nie ma potrzeby obniżać poziomu sprzętu względem pociech, bowiem wraz ze wzrostem można odstawić podest na bok. Inaczej montuje się umywalkę ścienną, a na innej wysokości dokonuje się montażu baterii stawianej na blacie. Praktycznie będzie w pierwszej kolejności ustalić rodzaj umywalki i baterii, co ma znaczący wpływ dla prawidłowo doprowadzonych przyłącz wodnych i kanalizacyjnych.

 prawidłowy montaż umywalki

Na jakiej wysokości zamontować umywalkę nablatową?

Znając już poziom, na którym zamocujemy umywalkę, sprawdźmy, czy wylewka baterii współgra z wielkością i układem ceramiki. Wysokość baterii powinna umożliwiać wygodne z niej korzystanie i nie utrudniać wykonywania codziennych czynności rąk, takich jak na przykład mycie rąk. Nie może też znaleźć się zbyt wysoko, co powoduje nadmierne rozchlapywanie wody poza zlew. To, na jakiej wysokości umywalka łazienkowa powinna wisieć, już wiemy oraz jaka powinna być wysokość odpływu do umywalki. Jednakże należy jeszcze podkreślić, na jakiej wysokości umywalka wpuszczana w blat będzie korzystnym i komfortowym w użytkowaniu rozwiązaniem.

Wszystkie modele, które są częściowo zagłębione w blacie lub mocowane do ściany mają takie samy zasady dotyczące ich montażu. Jedynie dla wygody istotna jest odległość od posadzki do górnej krawędzi umywalki. W tym przypadku nie musimy kierować się poziomem zawieszenia szafek pod umywalką. Odpowiednią odległość należy mierzyć, gdy ściany są surowe. Można wziąć pod uwagę dodatkowe centymetry, które zostaną doliczone, gdy na ziemi znajdą się płytki. Dużym wyzwaniem są te baterie, które stoją na krawędzi ceramiki. Wynika to z faktu, że wymagają one odpowiedniego modelu umywalki, która posiada specjalny otwór na krawędzi. Ponadto zaleca się wtedy montaż niskiej baterii. Sama wysokość zamontowania umywalki zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz preferencji domowników.

Jednak przed montażem warto sprawdzić, czy zakupiona bateria nie odbija się w lustrze, co niestety jest częstym błędem kupujących. Wydaje się, że to drobny szczegół, ale z czasem może on stać się denerwujący i irytujący. Przy montażu baterii istotne jest także ciśnienie w instalacji hydraulicznej. Sama wiedza jak wysoko montuje się umywalkę, nie sprawi, że korzystanie z niej będzie wygodne. Tak samo wylewka, co z tego, że będzie na odpowiedniej wysokości, jeśli nie będziemy w stanie umyć rąk w komfortowych warunkach. Zbyt niska wylewka może utrudnić tę czynność. Dlatego właśnie należy zadbać o odpowiednie rozplanowanie podejścia wody i odpływu.

 zamontowana umywalka

Na jakiej wysokości zamontować odpływ do umywalki?

W standardach budowlanych powiedziane jest, na jakiej wysokości odpływ kanalizacyjny należy montować. Wartość ta wynosi pięćdziesiąt pięć centymetrów od posadzki. Chcąc zamontować umywalkę na innej wysokości, może być konieczne przesunięcie odpływu. Warto mieć to na uwadze jeszcze na etapie prac budowlanych, gdzie tworząc przyłącza mamy jeszcze pole manewru do modyfikacji. Planując układ umywalki, rozważmy sposób jej wykończenia. To niezmiernie istotne w sytuacji, gdy montujemy umywalkę ścienną lub stawianą na blacie z widocznym syfonem poniżej.

Biorąc pod uwagę fakt, że nie będziemy posiadać szafki podumywalkowej, należy rozważyć, w jaki estetyczny sposób wykończyć strefę pod blatem. W momencie podjęcia decyzji o montażu umywalki, kwestia odpływu rozwiąże się sama. Nie wolno jednak zapominać o rozmieszczeniu zaworów kątowych, które są połączeniem między baterią a instalacją wodną. Tak jak wspomnieliśmy, standardowa wysokość odpływu umywalki wynosi około pięćdziesięciu pięciu centymetrów nad posadzką. Warto zapamiętać, że syfon łączy umywalkę z odpływem i jest regulowany.

Dzięki temu z łatwością dopasujesz odpływ do odpowiedniej wysokości, a korzystanie z łazienki stanie się przyjemnością. Pamiętajmy, że dobrze zaplanowana przestrzeń, gwarantuje komfort, który w pomieszczeniu, jakim jest łazienka, jest niezbędny. Jedyne co nam pozostanie, to docenić trud jej wykonania, ale i ten dla niektórych może być przyjemnością.

WIĘCEJ W KATEGORII Ceramika

Łazienka w przedszkolu – Jak ją zaprojektować?

Czytaj

Powiązani producenci

Cersanit
Koło
Massi
Roca

Powiązane kategorie

Ikona wyceny Zamów
Ikona wyceny
Ikona projektu łazienek online Zamów
Ikona projektu łazienek online