Ulubione
Niefunkcjonalna łazienka - jak temu zapobiec?

Niefunkcjonalna łazienka - jak temu zapobiec?


Urządzanie łazienki nigdy nie jest zadaniem prostym. Zazwyczaj bowiem na stosunkowo małej powierzchni musi zmieścić się podstawowe wyposażenie. Poza tym od współczesnej łazienki wymagamy tego, by była nie tylko funkcjonalna, ale także i estetyczna. Problemy podczas remontu zdają się nawarstwiać wtedy, gdy mówimy o pomieszczeniu modernizowanym, z którego na co dzień muszą korzystać domownicy. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić najczęściej popełniane błędy podczas aranżacji łazienki, być może będą one wskazówką dla osób, które niedługo będą musiały sprostać temu wyzwaniu. Zapraszamy!

Brak wentylacji i pełne drzwi łazienkowe

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważna w każdej łazience jest wentylacja i to sprawna wentylacja. Łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem w domu. Ze względu na wykonywane tam czynności, okresowo może pojawiać się tam wilgoć przekraczająca nawet 70%! Każdy element łazienkowego wyposażenia jest narażony na kontakt z parą wodną, wodą, a także i sporymi wahaniami temperatur. W przypadku, gdy wentylacja nie jest sprawna, nie tylko szybkiemu zniszczeniu ulec mogą dane elementy wyposażenia, ale i bardzo szybko zaczną pojawiać się grzyby i pleśń. Ma to też bardzo zły wpływ na zdrowie osób korzystających z tego pomieszczenia, a także i ich komfort. Kratki wentylacyjne powinny być zawsze czyste i poddawane przeglądom. Niedopuszczalne jest natomiast zamurowywanie, zasłanie ich.

Niestety często do łazienki wybierane są także drzwi pełne, takie które znajdują się przy wejściach do pokoi. Jest to także bardzo duży błąd, przez który wentylacja pomieszczenia jest znacznie utrudniona. Drzwi do łazienki powinny posiadać otwory wentylacyjne lub specjalne wycięcie wentylacyjne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat aranżacji funkcjonalnej łazienki.

 wentylacja w łazience

Nieprawidłowe rozplanowanie przestrzeni

Łazienka zazwyczaj nie jest pomieszczeniem dużym. Tym samym na kilku metrach kwadratowych musi znaleźć się podstawowe jej wyposażenie, które nie należy do najmniejszych. Podczas aranżacji ważny jest każdy dobrze rozplanowany centymetr. Niestety często zdarza się tak, że źle ustawione, zbyt duże przedmioty znacznie utrudniają dojście do wanny, umywalki czy miski WC. Oczywiście wszystko powinno być dobrze wymierzone na etapie planowania. Coraz większa ilość producentów wyposażenia do łazienki wprowadza na rynek produkty, które są kompaktowe, dopasowane do potrzeb osób posiadających małe łazienki.

Jednym z podstawowych błędów jest także montowanie “na siłę” wanny. Najmniejsze wanny mają około 130 cm długości. Z pewnością nie jest to odpowiedni rozmiar, by korzystały z niej swobodnie osoby dorosły. Porównując - mając 120 cm wolnej przestrzeni, można zamontować w niej bardzo duży, wygodny i komfortowy prysznic. Oczywiście na rynku znajduje się sporo modeli wanien, które pomimo niewielkich zewnętrznych rozmiarów są komfortowe podczas użytkowania. Jednak zawsze zajmują one więcej miejsca niż kabina prysznicowa. Warto wspomnieć, że wystarczające, funkcjonalne kabiny prysznicowe to takie, które mają długość już 80 - 90 cm. Są to zresztą modele najbardziej popularne.

Urządzając łazienkę trzeba przewidzieć wolną przestrzeń, która będzie niezbędna na otwarcie drzwi prysznica, swobodne dojście do umywalki, a także i do miski ustępowej. Powinno unikać się także trudno dostępnych zakamarków, w których gromadzi się kurz, a także i wilgoć. Często w takich właśnie miejscach pojawiają się grzyby i pleśń, które potem trudno usunąć. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zasad projektowania łazienki, przeczytaj jeden z naszych poprzednich wpisów.

 nieprawidłowe rozplanowanie łazienki

Pamiętaj o bezpieczeństwie w łazience!

Powszechnie mówi się, że polskie społeczeństwo bardzo szybko się starzeje. Tym samym coraz częściej z urządzanych łazienek samodzielnie korzystają osoby starsze lub takie, które mają problemy z motoryką. Z tych właśnie względów powinno się zadbać o bezpieczeństwo w łazience. Jednym z podstawowych błędów aranżacyjnych jest błędne dobranie płytek podłogowych.

Podczas wyboru płytek nie powinno kierować się tylko względami wizualnymi. Oczywiście szklane płytki będą prezentować się ciekawie, ale w momencie, gdy pojawi się na nich woda, z pewnością nie będą bezpieczne. Wybierając płytki podłogowe, powinno zwracać się szczególną uwagę na to, czy dany model posiada właściwości antypoślizgowe. Poza tym w łazience, która ma być przeznaczona dla osób starszych lub niepełnosprawnych, warto jest zamontować kabinę prysznicową z płytkim brodzikiem lub bez niego. W takich łazienkach korzystnie, jeśli znajdą się też baterie natryskowe z termostatem. Są one bezpieczne podczas użytkowania, zapobiegają przypadkowemu poparzeniu się zbyt gorącą wodą.

 bezpieczeństwo w łazience

Złe oświetlenie i brak miejsca na suszenie ręczników

Wiele osób wychodzi z założenia, że łazienkę wystarczy oświetlić jednym głównym punktem świetlnym. Niestety nawet w najmniejszych łazienkach będzie to niewystarczające. Dodatkowo powinno być oświetlone lustro, optymalnie także i strefa mokra.

Kinkiet nigdy nie powinien być umieszczony nad lustrem. Wtedy to podczas przeglądania się, widoczne będą na twarzy cienie. Poza tym kinkiety powinny znajdować się po obu stronach lustra, lampy natomiast powinny być rozmieszczone nie tylko równomiernie, ale i liniowo.

Jeszcze do niedawna w większości mieszkań czy domów znajdowały się grzejniki. Te łazienkowe, to zazwyczaj modele drabinkowe, na których mogą zostać powieszone i wysuszone ręczniki. Obecnie jednak coraz częściej montuje się ogrzewanie podłogowe. Wiele osób zapomina o konieczności suszenia ręczników. Łatwo jest jednak naprawić taki błąd. Wystarczy zamontować różnego rodzaju wieszaki czy uchwyty, na które można ręczniki powiesić.

Jednym z błędów jest też niewystarczająca ilość miejsca, która jest niezbędna do przechowywania i ukrycia środków chemicznych, kosmetyków, które szpecą wyremontowane wnętrze. Modne są szafki z otwartymi półkami, jednak nie są one praktyczne - szczególnie w małych łazienkach. Szafki powinny posiadać drzwiczki, tylko wtedy przedmioty, które się w nich znajdują są niewidoczne, a poza tym zabezpieczone przed działaniem wilgoci.POWIĄZANI PRODUCENCI