Ulubione
Odwodnienia liniowe - nowe rozwiązanie w Twojej łazience

Odwodnienia liniowe - nowe rozwiązanie w Twojej łazience


Odwodnienia liniowe cieszą się wciąż rosnącą popularnością nie tylko wśród designerów, ale również instalatorów. Można je już znaleźć coraz częściej w naszych łazienkach, nawet tych niewielkich w blokach. Skąd takie zainteresowanie tym rozwiązaniem? Głównie dlatego, że to niezwykle efektowane i funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia prawie niezauważalne odprowadzenie wody czyniąc z naszej łazienki wyjątkowo estetyczne pomieszczenie.

Coraz mniej popularne brodziki akrylowe czy tradycyjna, mało estetyczna kratka na stanowisku prysznicowym ku uciesze producentów odwodnień liniowych zastępowana zostaje estetyczną listwą ze stali szlachetnej, szkła lub nawet kamienia naturalnego.  Dzięki mądremu i przemyślanemu wyborowi odpowiedniego odwodnienia liniowego można w ciekawy i wyjątkowy sposób zaaranżować przestrzeń pod prysznicem.

Nawet najmniej ciekawa i sztampowa łazienka dzięki zastosowaniu w niej odpływu liniowego może przeistoczyć się w wyjątkowo gustowne wnętrze. Warto jednak pamiętać o tym, że niewielkie wymiary domowych łazienek wymuszają pewne instalacyjne rozwiązania i określoną dyscyplinę dekoracyjną.

Liniowe odpływy prysznicowe to dla laika nic innego niż po prostu inna forma znanych wszystkim standardowych odpływów łazienkowych, w które wyposażony jest chociażby każdy brodzik.  Dzięki swojej konstrukcji i montowaniu w niszy natrysków odwodnienia liniowe wraz z posadzką z płytek tworzą jednolitą płaszczyznę. Ich charakterystyczna konstrukcja pozwala na wyeliminowanie w naszych łazienkach brodzika podniesionego nad poziom posadzki  - dzięki takiemu rozwiązaniu nasza łazienka zyskuje zupełnie nowego wymiaru, a przestrzeń mokra doskonale, ale co istotne - niezauważalnie odcięta zostaje od powierzchni suchej w łazience.


Obecnie liniowe odwodnienia prysznicowe zamiast na środku można osadzić także bezpośrednio przed drzwiami kabiny prysznicowej lub pod ścianą, w łatwy sposób oddzielając powierzchnię prysznicową.  Jest to rozwiązanie komfortowe i praktyczne zwłaszcza dla małej łazienki. Warto zwrócić uwagę, że zastosowanie odwodnień liniowych w naszych łazienkach to rozwiązanie nie tylko estetyczne, ale i bardzo komfortowe - odwodnienia liniowe zapewniają płynne, bezstopniowe przejście z części suchej łazienki pod prysznic i nie zawierają elementów, o które można by się potknąć. Zainstalowanie w łazience odwodnienia liniowego do prawidłowego funkcjonowania wymaga niewielkiego spadku, ale spadek ten jest na tyle niezauważalny, że zasadniczo powierzchnia pozostaje płaska  nie ma zatem mowy o niemożliwości utrzymania równowagi pod prysznicem.

Korpusy, czyli góra odpływów liniowych najczęściej wykonana jest ze  stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego.  Kiedy nasza łazienka urządzona jest w klasycznym stylu, w którym  ściany i podłoga wyłożone są płytkami ceramicznymi, najlepszym rozwiązaniem i równocześnie również najczęściej wybieranym jest zamontowanie  rusztu odpływowego ze stali szlachetnej. W zależności od naszego indywidualnego gustu możemy zastosować wariant błyszczący, matowy lub szczotkowany. Dla fascynatów zdecydowanie bardziej nowatorskich rozwiązań idealnym wyjściem jest wybór  rynny prysznicowej z elementem piaskowanego, barwionego szkła. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku ruszty rynien po zainstalowaniu tworzą powierzchnię pozostającą w jednej linii z podłogą. Takie rozwiązanie w każdej łazience prezentuje się dobrze i zapewnia dodatkową przestrzeń pod natryskiem. Wysokość ramy korpusów jest regulowana, a niektóre z dostępnych na rynku modeli mają obracany odpływ, co bez wątpienia ułatwia montaż.


Producenci wyposażają odpływy w różne rozwiązania do kontroli i czyszczenia syfonów. Stosuje się m.in. wyjmowane osadniki, które zatrzymują większe zanieczyszczenia. Ponadto mogą być przykryte ozdobnymi rusztami z różnych materiałów, jak np. stal nierdzewna, kamień, szkło lub nawet terakota, taka jak ułożona na posadzce.


Osoby jeszcze nie przekonane do instalacji odpływów liniowych w swojej łazience przekonać powinien fakt, że przepustowość tego typu odpływów jest bardzo wydajna - od ok. 0,7 do powyżej 1 litra na sekundę, co zapewnia szybki odpływ wody z natrysku. Producenci odpływów liniowych dostosowując się do wymagań swoich klientów oferują szeroką gamę długości odpływów: 700, 800, 900, 1000 i 1200 mm. Część z producentów oferuje również  odpływy na zamówienie.

Ze względu na swoją charakterystykę budowy i niebywałą estetykę wykonania  odwodnienia liniowe można umiejscowić w tylnej części kabiny, pośrodku lub przy drzwiach. Co istotne, zwłaszcza kiedy nasza łazienka swoimi gabarytami nie pozwala na designerskie szaleństwa, eliminacja tradycyjnego brodzika wizualnie powiększa łazienkę. Bardzo ważną kwestią obok estetyki i wygody użytkowania okazuje się być również łatwość utrzymania w czystości samej rynny. Odwodnienia liniowe są skonstruowane w taki sposób, aby po wyjęciu rusztu zyskać bardzo łatwy dostęp do syfonu.

Dla wszystkich tych, dla których liczy się estetyka, ale i komfort użytkowania podczas budowy  lub remontu łazienki kiedy dąży się  do osiągnięcia maksymalnej przestrzeni bez zbędnego wyposażenia odpływ liniowy jest  idealnym rozwiązaniem .POWIĄZANI PRODUCENCI