Ulubione
Oświetlenie do łazienki w stylu retro!

Oświetlenie do łazienki w stylu retro!


Dzisiejsza łazienka znacznie odbiega od tej, która znajdowała się w domach Polaków kilkanaście lat temu. Współcześnie ze względu na różnorodność materiałową, ciągłe zmiany w aktualnych trendach możemy przeobrażać dowolnie swoje łazienkowe wnętrze, nie tak jak kiedyś raz na dwadzieścia lat, ale nawet jeśli mamy taką ochotę, raz na dwa lata! Jednym z trendów, który od dawna cieszy się niesłabnącą popularnością jest styl retro. Zdaje się być ponadczasowym i przez zwolenników oceniany jest jako jedyny, który pozwala na przeobrażenie łazienki w prawdziwą strefę komfortu. Podpowiadamy czym tak naprawdę jest styl retro i jakie oświetlenie będzie do niego najbardziej odpowiednie.Łazienka w stylu retro – czyli jaka?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy retro odnosi się do wieku XIV, XVIII czy może lat 20 ubiegłej epoki. W tym zakresie mamy pełną dowolność i mało sztywnych ram, które należy przestrzegać. Ogólnie można powiedzieć, że retro to inspiracja przeszłością. W łazience vintage z całą pewnością nie mogą znaleźć się nowoczesne, modernistyczne formy mebli, ceramiki czy urządzeń sanitarnych.

Wanny wolnostojące na ozdobnych nóżkach, lustra w ramach z bogatą ornamentyką czy baterie z dwoma fikuśnymi kurkami – to to co powinno znaleźć się we wnętrzu retro. Wiele z przedmiotów czy akcesoriów może być wprost wyciągnięte z piwnicy. Ślady użytkowania w tym przypadku są jak najbardziej pożądane i to właśnie one będą istotną częścią całej aranżacji.


Oświetlenie retro do łazienki

Obecność oświetlenia – szczególnie w łazience jest wręcz obowiązkowa. W przypadku gdy mamy do czynienia z wnętrzem, w którym nie ma okna i naturalnego świata, posiadanie kilku punktów świetlnych jest niezwykle potrzebne. Nawet, w najmniejszej łazience powinno znaleźć się oświetlenie główne a także dodatkowe punkty w postaci kinkietów, które doświetlą strefę umywalki, lub punkty świetlne w strefie prysznica czy wanny.

W zależności od stylistyki łazienki wybierać można z lamp wiszących w stylu retro czy sufitowych. Te wiszące, duże i bogato zdobione, idealnie sprawdzą się we wnętrzach większych. Dodadzą im przytulności i oprócz swojej funkcjonalności będą ciekawym elementem dekoracyjnym. Lampy wiszące mogą przypominać starodawne żyrandole z kryształkami, które oświetlane były świecami. W łazienkach mniejszych można postawić na stylizowane lampy sufitowe. Ciekawe plafony dodadzą wnętrzu lekkości i w żadnym stopniu nie są przytłaczające. Sprawdzą się także w łazienkach, w których sufit nie jest zbyt wysoki. Lampy sufitowe zazwyczaj mają elementy metalowe i szklane. Często nie jest to jednak szkło transparentne a np. mleczne. Wiele czy to lamp wiszących czy plafonów wpisuje się w specjalne serie produktowe, w których dostępne są także kinkiety, które idealnie wyglądają zamontowane przy lustrze.POWIĄZANI PRODUCENCI