Ulubione
Podłoga w łazience – jaka najlepsza?

Podłoga w łazience – jaka najlepsza?


Łazienka jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Każdy jej element wyposażenia ma wpływ na komfort użytkowania, a także i na estetykę. Z tych względów remont czy aranżacja tego miejsca, powinna być bardzo szczegółowo zaplanowana. Podłoga, jej wykończenie jest jednym z ważniejszych punktów planu. W dzisiejszym wpisie chcemy podpowiedzieć, jak ciekawie można zaprojektować podłogę w łazience oraz jakie materiały są obecnie modne. Zapraszamy!

Klasyczne płytki podłogowe

Chociaż minęły już dawno czasy, gdy na podłodze w łazience znajdowały się tylko płytki podłogowe, to tak naprawdę produkty te wciąż cieszą się największą popularnością. Nie ma się czemu dziwić, bo jednak dobrze dobrane płytki nie tylko są niezwykle praktyczne, to jeszcze posiadają właściwości antypoślizgowe, są odporne na powstawanie plam, a także wilgocioodporne.

Wybór płytek podłogowych jest ogromny. Można wręcz pogubić się w gąszczu ofert. Nie wszystkie płytki, które dostępne są szczególnie w marketach budowlanych są godnymi polecenia. Z tego względu przed ich zakupem warto sprawdzić dokładnie ich parametry, po to, by dobrze spełniały swoją funkcję przez wiele lat.

W pierwszej kolejności powinno się zwrócić uwagę na gatunek płytek. I klasa oznacza płytki bez wad, bez widocznych defektów. Liczba płytek w danej serii z defektami nie przekracza 5%. II klasa obejmuje płytki, gdzie liczba produktów z defektem może przekroczyć 5%. Wady te mogą jednak dotyczyć tylko różnic kolorystycznych. III klasa z kolei oznacza płytki, które posiadają znaczące różnice, odstępstwa materiałowe i kolorystyczne. Łazienka jest najrzadziej remontowanym pomieszczeniem w domu, z tego względu warto jest postawić na płytki najwyższej jakości. Takie, które będą trwałe, estetyczne oraz odpoprne na wiele czynników.

 

heksagonalne kafle łazienkowe

Przed zakupem warto zwrócić także uwagę na takie cechy jak:

  • nasiąkliwość - najlepsze są te, które posiadają poziom nasiąkliwości nieprzekraczający 3%
  • twardość płytek podłogowych - określana jest w skali 1-10, gdzie te w skali 1 można zarysować nawet paznokciem, a 10 to niezwykle odporny materiał, który z powodzeniem stosować można w takich pomieszczeniach jak np. garaże.
  • odporność na ścieranie - ten parametr określany jest w 5 klasach. Ostatnia 5 klasa dotyczy pomieszczeń, które narażone są na duży ruch, z kolei I są przeznaczone do pomieszczeń, w których chodzi się obuwiu ochronnym, np. w kapciach.
  • przeciwpoślizgowość - łazienka jest dosyć specyficznym pomieszczeniem ze względu na czynności, jakie są w niej wykonywane. Z tych właśnie względów warto sprawdzić, czy wybrane płytki są antypoślizgowe. Jest to istotne w każdej łazience, chociaż szczególną uwagę na klasę antypoślizgowości trzeba zwrócić podczas wyboru płytek do łazienki, z której będą korzystały małe dzieci czy osoby starsze.

 

Drewniana podłoga w łazience - czy warto?

Obserwując obecne trendy związane z aranżacją łazienek, zauważyć można, że często podłoga jest drewniana. Samo drewno zawsze wygląda bardzo dobrze. Jest to materiał, który jest w pewnym sensie czymś luksusowym, z pewnością nadającym wnętrzu określonego charakteru.

Drewniane podłogi idealnie prezentują się we wnętrzach nowoczesnych, w których drewno jest elementem ocieplającym całość aranżacji, w stylistykach skandynawskich, a także i klasycznych. Samo drewno, które może zostać zastosowane do łazienki powinno być egzotyczne. Tylko takie bowiem sprawdzi się w specyficznych warunkach, jakie panują w łazience. Egzotyczne jego rodzaje wyglądają pięknie! Są ozdobą samą w sobie, posiadają jednak jedną i to dosyć sporą wadę - mianowicie cena egzotycznego drewna jest bardzo wysoka.

Podobny efekt uzyskać można stosując płytki podłogowe imitujące drewno. Wybór tych produktów jest obecnie bardzo duży. Poszczególne modele różnią się kolorystyką, odcieniem, rozmiarem. Te dobrej jakości zostały wykonane z dokładnością o każdy detal. Widoczne są na nich słoje, rysy czy cieniowania. Takie płytki drewnopodobne są tak samo praktyczne, jak zwykłe płytki podłogowe, warto wspomnieć także o tym, że cena ich jest nawet kilka razy niższa, niż w przypadku drewna egzotycznego.

klasyczne kafle łazienkowe

 

Wykładzina PCV w łazience - tańsza alternatywa dla płytek

Remontując łazienkę i wybierając do niej poszczególne elementy wyposażenia, wiele osób myśli schematycznie. Płytki wydają się być produktem oczywistym i najbardziej właściwym. Są jednak inne rozwiązania, które cieszą się obecnie coraz większą popularnością. Są to opcje, które są dużo tańsze, a także mniej problematyczne, jeśli chodzi o sam montaż.

Jedną z propozycji są wykładziny PCV, które dostępne są w wielu wzorach, kolorach. Wykładziny takie były popularne na przełomie lat 80 i 90 ubiegłej epoki. Te, które były wtedy na rynku są jednak nieporównywalne pod żadnym względem, do tych, które dostępne są obecnie. Różnią się przede wszystkim jakością wykonania oraz ogromną dostępnością materiałową, kolorystyczną, wzorniczą.

Decydując się na wykładzinę PCV zamiast klasycznych płytek, można znacznie zmniejszyć koszty remontu. Nie tylko sam materiał, czyli wykładzina PCV jest sporo tańsza od płytek, ale co najważniejsze, można ją położyć samodzielnie. Nie jest to czynność, z którą domowa “złota raczka” sobie nie poradzi. Za wyborem tego materiału przemawia także czas związany z położeniem wykładziny, który jest niewspółmiernie krótszy do położenia klasycznych płytek.

Jest to pomysł nie tylko na generalny remont, czy nową łazienkową aranżację, ale także i na odświeżenie wnętrza. Samo położenie wykładziny nie wiąże się z pracami, które kojarzone są z potocznie nazywaną demolką. Dodajmy, że czyszczenie, pielęgnacja takiej podłogi jest bezproblemowa, do jej wyczyszczenia wystarczają zwykłe detergenty, tak jak w przypadku płytek.