Ulubione
Połączenie zieleni z bielą – inne spojrzenie na aranżację łazienki!

Połączenie zieleni z bielą – inne spojrzenie na aranżację łazienki!


Łazienka jest tym pomieszczeniem w domu, które na przestrzeni lat bardzo się zmieniło. Z pewnością nie jest to już tylko wnętrze, w którym wykonuje się dane zabiegi higieniczne, ale także i przestrzeń, w której chce się odpocząć, zrelaksować po ciężkim dniu. Jest to miejsce, w którym każdy element wyposażenia jest ważny. Z tych względów łazienka powinna być nie tylko ergonomiczna, ale także estetyczna.

Projektanci wnętrz coraz częściej podkreślają, że nie tylko kształt, rozmiar czy faktura mebli, armatury czy ceramiki sanitarnej jest ważna, ale także i kolorystyka. Kolor pozwala na uzyskanie przestrzeni, która jest spersonalizowana, pozwalająca na stworzenie określonego nastroju. Obserwując światowe trendy wnętrzarskie, zauważyć można, że coraz częściej pokazywane są łazienki, w których dominuje zieleń z bielą. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat takiej kolorystyki w łazience - zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem!

Zieleń - idealnym kolorem do łazienki!

Kolor zielony kojarzy się przede wszystkim z naturą. Ze względu na jego nasycenie, odcień może przypominać zieloną łąkę, trawę, konary drzew. Zieleń ma właściwości wyciszające, uspokajające. W łazienkach, w których się pojawia z pewnością dużo łatwiej jest się zrelaksować, odprężyć. Zieleń z tych względów często pojawia się w SPA, salonach masażu i innych miejscach, które mają sprzyjać odprężeniu. Warto wspomnieć także o tym, że udowodniono, że kolor zielony ma właściwości prozdrowotne, pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, obniża ciśnienie krwi. Barwa ta stosowane jest podczas leczenia klaustrofobii. Do tej pory wybierana była przede wszystkim do sypialni, jednak ostatnie sezony pokazują, że coraz więcej osób decyduje się na urządzenie zielonej łazienki.

Sama kolorystyka łazienkowego wnętrza ma wpływ nie tylko na nastrój przebywających tam osób, ale także i poprawę proporcji pomieszczenia, uwypuklenie danych stref lub ukrycie innych. Z tego względu w łazienkach małych warto jest postawić na zieleń soczystą, lub głęboką, ale w mniejszej ilości. Połączenie elementów białych i zielonych sprawi, że łazienka nie będzie wyglądała na mniejszą. Chociaż osoby, które posiadają niewielkie łazienki powinny postawić na odbijające światło zielony fronty mebli czy płytki z połyskiem.

W przypadku większych łazienek można pokusić się o ciemniejszą zieleń w pomieszczeniu, a także i o matowe wykończenie danych elementów wyposażenia.

zielone dodatki łazienkowe

Zielona strefa umywalki

Strefa umywalki w praktycznie każdej łazienki jest jedną z ważniejszych. Dzieje się tak ze względu na to, że właśnie samą umywalkę użytkuje się najczęściej. To właśnie z niej korzystamy rano, wieczorem, a także wielokrotnie podczas np mycia rąk. Sama umywalka z szafką, lustrem i baterią znajduje się też często naprzeciwko wejścia do wnętrza. I to właśnie na nią zwracamy uwagę, po wejściu do łazienki. Strefa ta powinna być więc nie tylko funkcjonalna, ale także i ciekawa estetycznie, być może wyróżniająca się stylistycznie, niesztampowa.

W wielu projektach zauważyć można, że strefa umywalki utrzymana jest w kolorze butelkowej zieleni, głębokiej o matowym wykończeniu. Reszta pomieszczenia może być biała, mogą znajdować się w niej także elementy zielone, lub takie, które imitują drewno.

Podczas stosowania intensywnych barw w pomieszczeniach, warto kierować się pewną zasadą. W pomieszczeniu warto postawić na jeden mocny akcent - w tym przypadku kolorystyczny. Z tego względu faktura, forma mebli, armatury powinna być prosta, geometryczna, spójna. Dzięki temu uda się uniknąć chaosu.

 

Jak powiększyć optycznie zieloną łazienkę?

Jest wiele trików, które można zastosować po to, by optycznie powiększyć zieloną łazienkę, ale nie tylko. Zasady te są bowiem na tyle uniwersalne, że tyczą się praktycznie każdego łazienkowego wnętrza. Urządzając łazienkę należy więc pamiętać o optymalnym oświetleniu. Nawet w najmniejszych łazienkach nie powinno znajdować się tylko jedno źródło światła. Prócz tego głównego powinno znaleźć się też dodatkowe, w postaci kinkietów przy lustrze czy punktów świetlnych znajdujących się w pobliżu kabiny prysznicowej lub wanny.

Drugim ważnym elementem wnętrz, który ma także wpływ na optyczne powiększenie łazienki, jest zamontowanie luster, które idealnie odbijają światło. Czym lustro większe, tym lepiej. Mając małą łazienkę korzystniej jest postawić na lustro, które jest jedną dużą taflą, a nie takie, które posiada grube ramy. Coraz większą popularnością cieszą się lustra, które montowane są między płytkami, można powiedzieć, że są zlicowane z ich powierzchnią. Modele takie z każdym sezonem zyskują na popularności.

Oczywiście chcąc powiększyć optycznie przestrzeń warto jest postawić na wykończenie mebli, płytek, które nie jest matowe a z lekkim połyskiem, lub wręcz wykończone na wysoki połysk. Nie zawsze meble takie czy płytki w pielęgnacji są bezproblemowe, jednak z pewnością dzięki temu, że one także odbijają światło, pozwalają na optyczne powiększenie łazienki. Wnętrze dzięki zastosowanym trikom zyskuje nowej głębi.

 zielona łazienka retro

Jak łączyć zieleń w łazience?

Zieleń jest tym kolorem, który współgra i wygląda dobrze z wieloma innymi. Najbardziej klasycznym i najczęściej spotykanym jest połączenie zieleni z bielą. Wtedy z jednej strony łazienka jest klasyczna, z drugiej jednak, dzięki zielonym dodatkom prezentuje się ciekawie.

Kolor biały przyczyni się do rozjaśnienia ciemnej zieleni butelkowej, które jest teraz tak modna. Jest też idealnym kontrapunktem kolorystycznym. Chociaż zieleń nie tylko dobrze prezentuje się z bielą, ale i z innymi kolorami ziemi. Z tego względu idealnie współgra z brązami, które mogą pojawić się pod postacią płytek imitujących drewno, naturalnych kamieni, ale i chromowanych powierzchni.

W projektach łazienek, które prezentowane są na branżowych portalach przewijają się takie, w których na podłodze znajdują się płytki imitujące drewno, natomiast strefa prysznica lub umywalki utrzymana jest w butelkowej, matowej zieleni.

W takich aranżacjach liczy się każdy detal. Warto więc skupić się także na dobrze dobranych akcesoriach łazienkowych, czy kolorystyce ręczników.