Ulubione
Pomysły na optymalną wentylację w łazience

Pomysły na optymalną wentylację w łazience


Prawidłowo działająca wentylacja powinna być zamontowana w każdym domu. Obojętne czy nasza łazienka jest mała, czy duża, powinniśmy mieć w niej najlepszą z możliwych wentylacji pomieszczenia. Jakie są jej rodzaje wentylacji łazienki i jaka będzie najlepsza kratka wentylacyjna do łazienki? O tym kilka słów poniżej.

Po co wentylacja w łazienkach?

Jeśli zastanawiamy się, po co właściwie wentylacja w łazience, to odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – dla naszego zdrowia. Łazienka, to pomieszczenie, w którym mamy do czynienia z wielką ilością pary wodnej, podobnie jak w kuchni. To właśnie tutaj wentylacja jest szczególnie istotna. Para wodna, która powstaje podczas kąpieli, powinna być regularnie usuwana, tak samo, jak zużyte powietrze.

Wentylacja zapewnia wymianę powietrza na świeże. Wszystko po to, by chronić nasze zdrowie. Wentylacja w łazienkach, jest niezbędna również, dlatego, że przeciwdziała powstawaniu wilgoci na ścianach, czyli tak zwanemu potocznie grzybowi. To właśnie nadmiar wilgoci w pomieszczeniu prowadzi do powstawania grzybów i pleśni, które porastają sufity i fugi w łazience. Wentylacja łazienkowa jest niezbędna do utrzymania zdrowej powierzchni w łazience. Pamiętając o ważnych elementach wystroju, nie zapomnijmy o wentylacji łazienki w domu. Grzyby, które powstają na skutek dużej ilości wilgoci, powodują różnego rodzaju choroby, również te choroby górnych dróg oddechowych. Należy, zatem, szczególnie uważać na takie grzyby i zapobiec ich powstawaniu montując wentylację łazienki w domu.

 projektowanie wentylacji

Rodzaje wentylacji w łazience

Aby pozbyć się wilgoci w łazience, koniecznością jest jej wietrzenie, dostęp do wymiany powietrza i wentylowanie. Rozróżnia się dwa główne rodzaje wentylacji w łazience. Jeśli kiedyś zastanawialiśmy się, po co jest zazwyczaj przy suficie kratka wentylacyjna, to jest ona właśnie elementem wentylacji grawitacyjnej łazienki.

  • Wentylacja grawitacyjna łazienki – działa poprzez wymianę powietrza zanieczyszczonego z pomieszczeń na nowe. Powietrze zawilgocone i nieczyste jest odprowadzane przez kanał wentylacyjny zakończony w ścianie kratką wentylacyjną. Powietrze jest wymieniane na świeże, pochodzące z zewnątrz. Wentylacja grawitacyjna łazienki, jest skuteczna szczególnie w okresie zimowym, kiedy na zewnątrz jest chłodno, a w domu ciepło. Jednakże latem, może ona się okazać mało skuteczna, ze względu na małą różnicę temperatur powietrza. Kratkę wentylacyjną łazienkową należy umieścić nie wyżej i nie niżej niż 15 cm od sufitu, by zapewnić doskonały przepływ powietrza.
  • Drugim rodzajem wentylacji łazienkowej, jest wentylacja mechaniczna łazienki. Jest to rodzaj małych wentylatorów elektrycznych, montowanych w wylocie kanału wentylacyjnego. Kratkę wentylacyjną mechaniczną w łazience warto zamontować, jeśli wentylacja grawitacyjna jest niewystarczająca. Sprawdzi się ona szczególnie latem, by zapewnić w swojej łazience, odpowiednią ilość świeżego powietrza. Co ważne, nie można instalować elektrycznej, czy też mechanicznej wentylacji łazienkowej w pomieszczeniach, gdzie mamy piecyk gazowy. Może to się skończyć niebezpiecznie. Mechaniczną kratkę wentylacyjną montuje się najlepiej w łazience zamkniętej, nad kabiną prysznicową, aby jak najszybciej usunąć nadmiar pary wodnej powstającej podczas kąpieli.

Pamiętajmy również, że, mimo iż łazienka ma okno, to należy i tak wentylację mechaniczną, lub wentylację grawitacyjną łazienki zamontować. Owszem okno zapewni nam cyrkulację powietrza, ale mimo wszystko niesie również ze sobą możliwość zawilgocenia pomieszczenia. Takich wentylatorów należy szukać w kategorii Elektronika łazienkowa. Możemy również na stronie sklepu znaleźć kratki wentylacyjne i inne akcesoria związane z wentylowaniem pomieszczenia.

 

Wspomaganie wentylacji łazienkowej

Prócz zamontowanej wentylacji łazienkowej w domu, powinniśmy pamiętać również o ogólnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Wówczas łatwiej się oddycha świeżym powietrzem. Aby wspomóc działanie wentylacji pamiętajmy o:

Drzwiach do łazienki

Drzwi do łazienki nie powinny być całkowicie szczelne. Wszystko po to, by zapewnić wymianę powietrza na świeże, oraz aby wentylacja grawitacyjna łazienki mogła działać. Wymiana powietrza w tym rodzaju wentylacji odbywa się poprzez inne wnętrza, dlatego drzwi nie mogą być całkowicie szczelne.

Otwory w drzwiach do łazienki

Nawet, jeśli jesteśmy w posiadaniu małej łazienki, potrzebne są do niej drzwi, aby zachować intymność. Natomiast, aby wspomóc wentylację, w każdych drzwiach łazienkowych, obojętne, jaki model wybierzemy, powinny znaleźć się otwory wentylacyjne. Zazwyczaj producenci pamiętają o tym, by je zamontować. Znajdują się one najczęściej na dole drzwi i mają charakter dziurek z tulejami, lub kratki wentylacyjnej w drzwiach. Tymi niewielkimi otworami przepływa powietrze i nawet mając zamknięte drzwi możemy zapewnić sobie cyrkulację powietrza.

Regularne czyszczenie kratki łazienkowej:

Nie zapominajmy o zachowaniu czystości. Aby powietrze zawsze prawidłowo przepływało przez kratkę wentylacyjną w łazience, należy ją regularnie czyścić. Warto o to zadbać, ponieważ zanieczyszczone powietrze osadza się na kratce tworząc lepki brud. W końcu może on zalepić całkowicie kratkę mechaniczną w łazienkach i wentylacja nie będzie działała, a jej posiadanie będzie mijało się z celem. Brud powstaje samoistnie z racji występowania kurzu i wilgoci, oraz ciepła, następnie osadza się na kratce wentylacyjnej, tworząc zanieczyszczenie.

 optymalna wentylacja

Jaką kratkę wentylacyjną do łazienki wybrać?

Kratek wentylacyjnych do łazienki jest wiele. Producenci, którzy mają za zadanie dotrzeć do potrzeb klienta, decydują się na produkcję kratek w różnym kształcie i kolorystyce, a nawet z różnego rodzaju materiałów. Kratki wentylacyjne, mogą występować również w postaci paneli szklanych.

Kratki wentylacyjne zazwyczaj są wymienne, ponieważ producenci przewidują potrzeby klientów. Dzięki wymiennym panelom, mamy możliwość dostosować wygląd wentylacji do każdego pomieszczenia. Do wyboru są również panele szklane, ale i polimerowe. Ich różnorodność kształtów i kolorów sprawi, że łazienka nabierze elegancji i stylu.