Ulubione
Poradnik: Jak wybrać funkcjonalny zlew do kuchni?

Poradnik: Jak wybrać funkcjonalny zlew do kuchni?


Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że to właśnie kuchnia, a nie salon czy sypialnia są sercem każdego domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, spędzany jest czas w rodzinnym gronie, a także to właśnie tam jak mawia się potocznie, kończą się wszystkie dobre domówki.

Aby miejsce to było ergonomiczne i ciekawe wizualne każdy element wyposażenia powinien być dobrze dobrany. Elementarnym elementem wyposażenia jest zlew. Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru? Jeśli tak — koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Jedno czy dwukomorowy?

 Zlewozmywak kuchenny nie odgrywa dziś już tak ważnej roli, jak jeszcze paręnaście lat temu, gdy zmywarki nie były zbyt popularne. Dzisiaj pomimo mniejszej rangi zlewu, chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonalnej kuchni bez niego. Dobrze dobrany sprawi, że codzienna praca w kuchni może być szybsza i przyjemniejsza. Ten element wyposażenia może mieć wpływ także na ogólny charakter wnętrza i może być jego ozdobą.

Ilość komór w zlewie w pierwszej kolejności zależna jest od ilości miejsca w kuchni. Jeśli mowa o małej, nieustawnej kuchni warto, jest zamontować zlewozmywak, który nie zajmie zbyt dużo miejsca, które może być przeznaczone, chociażby na blat. Z tego powodu najkorzystniej jest wybrać zlew z jedną komorą. Tak samo w przypadku, gdy w kuchni jest zmywarka i nie mieszka tam zbyt wielu domowników. Wtedy również warto, jest postawić na zlewozmywak z jedną komorą.

O ile jest tylko wystarczająco dużo miejsca, można pokusić się o zakup zlewu z dwiema komorami. Dwie komory zapewniają wyższy komfort użytkowania, nawet, wtedy gdy jesteś w posiadaniu sporej zmywarki. Na pewno zakup dużego zlewozmywaka jest dobrą opcją w momencie, gdy masz dużą rodzinę i przygotowujesz posiłki w domu.

 

 

Jaki zlew jest lepszy: stalowy czy z konglomeratu?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wiele zależy bowiem od zasobności portfela, stylu, w jakim urządzona jest kuchnia oraz indywidualnych preferencji. Zarówno zlewozmywak z konglomeratu, jak i ze stali ma swoje wady i zalety.

Pomimo coraz większej oferty materiałowej, wciąż najbardziej popularnymi są zlewy stalowe. Nie ma się czemu dziwić, bo to właśnie one znajdują się w najbardziej przystępnych cenach. Ze względu na kolor, design łatwo jest je również dopasować do stylu, w jakim urządzona jest kuchnia. Produkty te dostępne są w różnych wariantach wykończenia. Te o gładkiej powierzchni cieszą się największą popularnością, nie są jednak pozbawione wad. Nieodpowiednie czyszczenie ich przy na przykład drucianego czyścika lub po prostu kontakt z ostrymi przedmiotami może spowodować na ich powierzchni trwałe, nieestetyczne zarysowania. Do wyboru są także modele, które posiadają grawer, który przypomina lniany splot. Zlewy te są estetyczne i co najważniejsze mają chropowatą powierzchnię. W rezultacie czyszczenie ich jest proste, są także bardziej odporne na wszelkiego rodzaju zadrapania.

Jeśli planujesz kuchnię elegancką lub designerską, koniecznie zapoznaj się z ofertą zlewów konglomeratowych! Zostały one wykonane ze specjalnego rodzaju kompozytu, który do złudzenia przypomina granit. Jest jednak od niego dużo tańszy. Dobrej jakości zlewy z konglomeratu mogą kosztować już nawet 500 zł. Produkty te są odporne na wiele czynników, takich jak: zarysowania, wahania temperatury, są też bezproblemowe podczas czyszczenia i higieniczne.

W odróżnieniu od zlewów ze stali żadne ostre przedmioty nie są w stanie ich zarysować czy uszkodzić. Na powierzchni tych modeli nie jest widać zacieków z wody. Nie potrzebna jest im tak szczegółowa pielęgnacja, jak w przypadku innych materiałów. Kolejną zaletą ich jest także to, że dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych, bez problemu więc można dopasować je kolorystyki blatu, mebli, lub też sprawić, że sam zlewozmywak będzie kontrapunktem kolorystycznym wnętrza.POWIĄZANI PRODUCENCI