Ulubione
Poradnik: jak usunąć stary silikon w łazience?

Poradnik: jak usunąć stary silikon w łazience?


Łazienka jest miejscem, w którym woda i wilgoć są czymś jak najbardziej naturalnym. Ze względu na tę specyfikę, miejsce to powinno być zabezpieczone przed negatywnym działaniem wody. Hydroizolacja całej łazienki jest zadaniem dla specjalistów, jednak z położeniem silikonu przy elementach ceramiki sanitarnej można poradzić sobie samodzielnie. Tak samo z jego usunięciem. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak to zrobić — koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Co świadczy o tym, że niezbędna jest wymiana silikonu w łazience?

Zadaniem silikonu sanitarnego jest zabezpieczenie poszczególnych elementów wyposażenia łazienkowego przed negatywnym działaniem wody. Silikon jednak pod wpływem normalnego użytkowania niszczy się po pewnym czasie. Silikon może zacząć kruszeć lub może pojawiać się na nim pleśń, ciemne plamy, które są niezmiernie trudne do usunięcia — chociaż nie niemożliwe.

Jest to też materiał, który z biegiem lat odbarwia się, żółcieje i jednym słowem przestaje wyglądać estetycznie. Łazienka jest pomieszczeniem, w którym zazwyczaj panuje duża wilgoć, pojawia się woda, jest też ciepło. Są to niezwykle sprzyjające warunki do rozwoju grzybów i pleśni, nawet jeśli pomieszczenie to jest regularnie czyszczone. Wpływ na szybki rozwój pleśni ma również nieszczelna i mało wydajna wentylacja.

Ciemniejsze plamy zazwyczaj pojawiają się najszybciej na rogach, łącznikach kabiny, wanny, ale także naprawdę znajdują się na całej długości silikonu, z tym że nie są tak dobrze widoczne. Wiele nowoczesnych silikonów w opisie ma informację dotyczącą tego, że odporna jest na działanie grzybów i pleśni oraz wody. Oczywiście jest to prawda — z tym, że każdy materiał pod wpływem upływu lat niszczeje i traci swoje właściwości. Wymiana silikonu jest czymś zupełnie naturalnym i wcale nie skomplikowanym, jak mogłoby się wydawać.

łazienka do remontu

 

W jaki sposób usunąć stary silikon sanitarny?

Ilu fachowców, tyle ekspertów od usuwania silikonu w łazience. Tak naprawdę każdy z nich może mieć skuteczną metodę. My postanowiliśmy podzielić je na dwie, które z naszego punktu widzenia wydają się najbardziej skuteczne. Pierwszym i najpopularniejszym jest usunięcie warstwy starego silikonu ostrym narzędziem, może być to nożyk. Czynność ta wymaga jednak i precyzji i delikatności. Trzeba niezwykle uważać, aby nie uszkodzić powierzchni, z której silikon jest usuwany.

Drugim sposobem jest usunięcie silikonu przy pomocy specjalnych preparatów do usuwania silikonu. Opierają się one głównie na acetonie. Także wszystko zależy od środka i rodzaju powierzchni. Tego typu preparatów nie powinno się bowiem stosować na powierzchniach tworzywowych, które mogą po prostu zmatowić. Są na rynku również takie, które sprawdzą się także na bardziej wymagających powierzchniach. Dany preparat należy używać zgodnie z instrukcją. Zazwyczaj należy nanieść go na szmatkę i nanieść na silikonową powierzchnię.

Wielu fachowców łączy jedną i drugą metodę. Ich zdaniem jest to sposób najszybszy i dający najlepsze efekty. Na początku warstwę silikonu ściągają ostrym nożykiem, następnie ślady, które pozostały na powierzchni usuwa się szybko preparatami do tego przeznaczonymi. Warto pamiętać także o tym, że przed przystąpieniem do usuwania silikonu preparatem, miejsce obok powinno się zabezpieczyć taśmą malarską. Powinno się również zabezpieczyć swoje ubranie oraz dłonie — używając podczas czynności rękawic. O ile w łazience jest okno, warto je otworzyć lub przynajmniej zapewnić w pomieszczeniu dostęp do powietrza. Zapach silikonu dla wielu osób jest drażniący.

Po dokładnym wyczyszczeniu wszystkich szczelin przystąpić można do nałożenia nowej warstwy silikonu. Wybierając preparat — korzystniej jest zdecydować się na taki, który w opisie ma informację na temat tego, że odporny jest na działanie wody oraz takie, może na jego powierzchni nie będą rozwijały się pleśnie i grzyby. Tego typu produkty mają czołowi producenci preparatów sanitarnych. Koszt ich jest nieco wyższy, ale z całą pewnością, jest to rozwiązanie bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie.POWIĄZANI PRODUCENCI