Ulubione
Poznaj największe wady i zalety armatury podtynkowej!

Poznaj największe wady i zalety armatury podtynkowej!


Każda łazienka składa się z wielu elementów. Każdy z nich jest ważny i ma wpływ na komfort użytkowania pomieszczenia oraz jego estetykę. Z całą pewnością jednymi z ważniejszych są baterie. Są to produkty, które przede wszystkim mają spełniać dobrze określoną funkcję. Od współczesnych baterii łazienkowych wymaga się znacznie więcej!

Mają być to urządzenia, które ze względu na swój design sprawdzą się w łazienkach nowoczesnych, minimalistycznych. Z całą pewnością do takich właśnie baterii należy zaliczyć te montowane podtynkowo. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć modele podtynkowe, opisać ich zalety, a także i wady. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat baterii podtynkowych - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Designerskie baterie podtynkowe!

Od dobrych kilku lat zauważyć można, że podczas aranżacji łazienki, bierze się pod uwagę nie tylko kwestie związane z jej funkcjonalnością, ale także - a może przede wszystkim design poszczególnych elementów wyposażenia.

Współcześnie modne są produkty, które są albo podwieszane, częściowo ukryte w ścianie, po prostu takie, które wpisują się w trend związany z minimalizmem. Patrząc na baterie podtynkowe ma się pewność, że tylko te elementy znajdują się na zewnątrz, które są niezbędne do prawidłowego ich funkcjonowania.

Modele te zostały zaprojektowane w myśl zasady, że wszystko co niepotrzebne, mało estetyczne, powinno być schowane. W ultranowoczesnych łazienkowych aranżacjach mniej znaczy więcej. Nie ma tam miejsca na zbyt dużą ilość dodatków. Właśnie w takich pomieszczeniach baterie podtynkowe są często jedyną ozdobą - bardzo subtelną i ciekawą pod względem estetyki.

 Bateria termostatyczna podtynkowa Deante CASCADA

Podtynkowe baterie natryskowe, wannowe, umywalkowe

Mówiąc o bateriach podtynkowych wiele osób ma przed oczyma te natryskowe. Prawda bowiem jest taka, że jest to najpopularniejszy model z podtynków, montowany w prywatnych łazienkach. Baterie natryskowe na drążku przechodzą powoli do lamusa.

Chociaż montaż ich nie jest problematyczny, to ze względu na długość drążka czyszczenie musi być regularne. Na drążku widać bowiem zacieki, kamień, i wszystkie zanieczyszczenia. Może wyglądać mało estetycznie, nawet po jednym użyciu. Jest to jeden z powodów, dla których właśnie baterie prysznicowe podtynkowe cieszą się obecnie tak dużą popularnością.

Baterie umywalkowe podtynkowe czy te wannowe wybierane są znacznie rzadziej, chociaż zauważyć można, że i ten trend się powoli zmienia. Osoby, które są na etapie planowania, projektowania swojego wymarzonego łazienkowego wnętrza, coraz chętniej decydują się właśnie na zestawy armatury podtynkowej, pochodzące od tych samych producentów i z tych samych serii. Dzięki temu te elementy wyposażenia prezentują się harmonijnie, korespondują z sobą pod względem estetyki.

 

Dlaczego warto postawić na baterie podtynkowe?

W momencie, gdy baterie podtynkowe zaczęły pojawiać się na rynku, wiele osób bało się montować je w swoich łazienkach. Działo się tak, ponieważ do powszechnej wiadomości dotarła informacja dotycząca konieczności kucia ścian w przypadku najmniejszej awarii. Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nawet najlepsze baterie umywalkowe, mogą na skutek kontaktu z twardą wodą czy złego użytkowania zacząć przeciekać.

Co w sytuacji, gdy zacznie przeciekać bateria podtynkowa? Oczywiście nie są to urządzenia, które się nigdy nie psują. Jednak te pochodzące od sprawdzonych i dobrych producentów armatury zaprojektowane są w taki sposób, aby dotarcie do poszczególnych wewnętrznych elementów było możliwe bez konieczności kucia i wyciągania całej baterii.

Poza tym te części, które w klasycznych bateriach ulegają uszkodzeniu znajdują się w miejscu, w którym narażone są na negatywne działanie wody oraz innych czynników. W przypadku baterii podtynkowych “serce”, czyli głowica schowana jest w ścianie. Nie oddziałują na nią negatywne czynniki. Są to więc produkty, które statystycznie znacznie rzadziej ulegają awariom.

Argumentem przemawiającym za wyborem podtynkowych baterii, jest spora oszczędność miejsca. W ciasnych kabinach prysznicowych liczy się każdy centymetr przestrzeni i chociaż z tego względu warto jest zastanowić się nad zakupem tych modeli.

 bateria natryskowa Deante FUNKIA

Wady baterii podtynkowych

Tak jak każde rozwiązania - także i montaż baterii podtynkowych nie jest pozbawiony wad. Jedną z większych jest sama cena tych produktów. Jest ona wyższa od modeli klasycznych, natynkowych. Wybierając baterie podtynkowe należy zwrócić szczególną uwagę na materiał z jakiego zostały wykonane poszczególne elementy armatury. Z pewnością lepiej jest wybrać model, który został wykonany z mosiądzu i który posiada ceramiczną głowicę.

Mosiądz jest materiałem trwałym i odpornym na korozję. Ceramiczna głowica jest z kolei gwarantem długiej i bezawaryjnej pracy danego modelu. Wielu ekspertów podkreśla, że lepiej jest wybrać model z boksem podtynkowym, który jest po prostu łatwiejszy podczas montażu, pozwala na mniejsze i płytsze kucie ścian.

Do wad podtynkowej armatury łazienkowej należy zaliczyć także sam jej montaż. Wymaga on sporego nakładu pracy, często także i wyższych środków finansowych. Modele te zazwyczaj sprzedawane są bez hydraulicznych elementów, które należy dodatkowo dokupić.

W przypadku baterii podtynkowych długa i bezawaryjna ich praca w dużej mierze zależy od jakości, a także i od dobrze wykonanego montażu. Czynność ta powinna być wykonana przez fachowca, który ma już doświadczenie w tej materii. Nie poleca się natomiast przeprowadzenia takiego montażu samodzielnie. Skutki takiego działania mogą być dalece niepożądane.

Źle zamontowaną baterię często niestety trzeba wyjmować, by zamontować ponownie, a to oznacza ponowne skuwanie glazury, zdejmowanie płyt gipsowo - kartonowych. Z pewnością nikt nie chciał by odczuć na “własnej skórze” tego typu skutków. Decydując się na zakup baterii podtynkowych, korzystniej jest wybrać takie, które pochodzą od dobrych i sprawdzonych producentów. Przed zakupem warto jest zapytać się fachowca lub poznać opinie na forach internetowych o danym modelu.



POWIĄZANI PRODUCENCI