Ulubione
Poznaj sztuczki, które skrócą czas sprzątania łazienki o połowę!

Poznaj sztuczki, które skrócą czas sprzątania łazienki o połowę!


Łazienka jest tym miejscem w domu, którego czyszczenie nie tylko jest najbardziej pracochłonne, a także i najmniej przyjemne. Wiele elementów łazienkowego wyposażenia trzeba wręcz potraktować silnymi detergentami, by powierzchnia ich była idealnie czysta i higieniczna. Ze względu na specyfikę pomieszczenia, jakim jest łazienka, wszystko powinno być w niej po prostu czyste, wolne od zarazków, zacieków, kamienia.

W dzisiejszym wpisie postaramy się podpowiedzieć, co zrobić, by ta nielubiana czynność mogła trwać krócej, a także by nie trzeba było korzystać z silnych detergentów podczas jej czyszczenia. Jesteś ciekawy/a jak to zrobić? Jeśli tak - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Systematyczność oraz dobry plan!

Jeśli łazienkę czyści się raz na tydzień lub (o zgrozo!) jeszcze rzadziej czynność ta zapewne trwa dużo dłużej, niż byśmy chcieli. Dokładne wyczyszczenie kabiny prysznicowej, wanny, sanitariatu, umywalki, lustra, płytek, a także i armatury jest wyzwaniem nawet dla wprawionego w bojach pani domu.

Niestety baterie łazienkowe czy lśniące powierzchnie szklane czy ceramiczne bardzo szybko zachodzą kamieniem, zaciekami. Jedną z metod na szybsze sprzątanie - jest robienie tego częściej, a krócej. Jeśli dwa razy w tygodniu bateria łazienkowa zostanie przetarta miękką szmatką i płynem do mycia naczyń oraz wytarta do sucha to z całą pewnością skróci to czas związany z szorowaniem kamienia raz na dwa tygodnie. Takie przemycie armatury zajmuje dosłownie kilka minut, a może znacznie usprawnić pracę.

Ważny jest też sam plan działania! Łazienka powinna być sprzątana od góry. W pierwszej kolejności czyszczone są więc lustra, przecierane kurze z kinkietów i lamp, a także płytki ścienne. W dalszej kolejności powinien być umyty sanitariat, umywalka, wanna/kabina a na sam koniec podłoga. W ten sposób usuwane zanieczyszczenia nie będą ponownie brudziły umytych juz powierzchni.

 czyszczenie łazienki

Podtynkowe baterie, meble oraz podwieszane miski WC!

Tak naprawdę wszystko ma wpływ na czas, jaki trzeba poświęcić na mycie łazienki. Jeśli dopiero planujesz remont tego pomieszczenia lub właśnie urządzasz nową łazienkę - koniecznie zastanów się nad nowoczesnymi rozwiązaniami. Podwieszane miski WC nie tylko pozwalają znacznie zaoszczędzić miejsce w łazienkowej przestrzeni, dodają mu lekkości, ale także są po prostu łatwiejsze podczas czyszczenia! Im mniej wystających elementów zewnętrznych - tym lepiej.

W przypadku stelaży podtynkowych jedynymi elementami zewnętrznymi są: sama miska WC oraz przycisk spłukujący. Do posprzątania pozostają więc tylko one. Nie ma spłuczki, oraz nogi kompaktu, na których zbiera się bardzo szybko kurz. Dodatkowo miejsce styku kompaktu z podłożem utrudnia czyszczenie podłogi.

Meble łazienkowe odgrywają niezwykle ważną rolę w każdej łazience. To bowiem one pozwalają uporządkować panujący w pomieszczeniu chaos. Kosmetyki, środki chemiczne, ręczniki, mopy - wszystko to można sprytnie schować w szafkach, słupkach. Na schowanych przedmiotach nie gromadzi się kurz. Decydując się na zakup mebli łazienkowych, warto zastanowić się nad modelami podwieszanymi, dzięki którym można łatwo umyć podłogę.

Wiele osób podkreśla, że najmniej lubianą przez nich czynnością jest czyszczenie baterii łazienkowych. Niestety na skutek używania złych detergentów, zbyt rzadkiego czyszczenia oraz po prostu niskiej jakości materiałów, z jakich zostały wykonane baterie, trzeba poświęcić im sporo czasu, aby wyglądały dobrze.

Decydując się na ich zakup warto zapoznać się bliżej z modelami podtynkowymi. Chociaż montaż ich jest bardziej problematyczny, to z całą pewnością czyszczenie już nie! W ich przypadku zewnętrznych elementów jest także sporo mniej, niż w bateriach natynkowych. Poza tym te modele baterii uchodzą za bardziej estetyczne i trwałe.

 

Wybierz elementy wyposażenia, które łatwo się czyści!

Producenci łazienkowego wyposażenia doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jednym z aspektów, które biorą pod uwagę klienci, jest właśnie bezproblemowe czyszczenie danych produktów. Z tego względu prześcigają się we wprowadzaniu danych technologii, udogodnień, które mają wpływ na czas oraz sposób czyszczenia.

Przykładem są np. miski bezkołnierzowe, które ze względu na specjalnie wyprofilowane oraz sposób spłukiwania czyszczą dokładnie ich powierzchnię. Wiele z elementów ceramiki sanitarnej posiada dodatkowo specjalną powłokę o właściwościach hydrofobowych, dzięki niej zanieczyszczenia jeszcze szybciej spływają. Atutem tych hydrofobowych powłok jest także czyszczenie ich przy pomocy tylko miękkiej ściereczki i ciepłej wody. W tym celu nie trzeba korzystać z silnych detergentów - co jest szczególnie ważne, gdy z łazienki korzystają dzieci czy osoby starsze.

Podobne powłoki stosowane są nie tylko na ceramice, ale także i szklanych elementach kabin prysznicowych. Dzięki nim nie ma widocznych zacieków po skorzystaniu z natrysku. Czyszczenie kabin prysznicowych z ochronnymi powłokami jest bezproblemowe! Modele takie posiadają dziś w swojej ofercie praktycznie wszyscy ich producenci.

 sprzątanie łazienki

Domowe i bezpieczne środki czyszczące!

Wiele osób wychodzi wciąż z założenia, że domowe środki czyszczące są mało skuteczne, a ich przygotowanie wcale nie jest tanie i bezpieczne. Prawda jest inna! Domowe środki czyszczące świetnie sprawdzają się podczas nie tylko codziennych porządków, ale także i podczas generalnego czyszczenia łazienki. Z dużą skutecznością pomagają usunąć kamień, zanieczyszczenia, osady z mydła, a także posiadają właściwości antyseptyczne.

Do najpopularniejszych tego typu środków zalicza się ocet oraz sodę oczyszczoną. Środek na bazie octu wykonuje się bardzo prosto! Wystarczy woda i ocet, w takich samych proporcjach. Dla zniwelowania mało przyjemnego zapachu do detergentu można dodać sok z cytryny lub olejek eteryczny, np. herbaciany.

Na powierzchniach, które pokryte są kamieniem zostawia się namoczony wacik z takim preparatem na godzinę, a następnie spłukać bieżącą wodą. Jeśli dana powierzchnia wymaga tylko odświeżenia - środkiem tym wystarczy ją przetrzeć miękką ściereczką.POWIĄZANE KATEGORIE
  1. Chemia
  2. Środki czyszczące