Ulubione
Praktyczny podział w łazience, czyli jak wyodrębnić strefę mokrą od suchej?

Praktyczny podział w łazience, czyli jak wyodrębnić strefę mokrą od suchej?


Łazienka jest pomieszczeniem, z którego korzystamy często i spędzamy w niej statystycznie coraz więcej czasu. Związane jest to przede wszystkim ze zmianą pełnionych przez łazienkę funkcji. Nie jest to już bowiem tylko pomieszczenie, w którym wykonuje się dane czynności higieniczne czy pranie. Jest to także prywatna strefa komfortu, w której chcemy odpocząć po ciężkim i męczącym dniu. Z tych właśnie względów coraz częściej projektowanie łazienki związane jest z wyznaczeniem stref, mokrej i suchej. Nie tylko po co, by przestrzeń prezentowała się ciekawiej, ale przede wszystkim po to, by zwiększyć jej funkcjonalność. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat wyodrębnienia stref w łazience - konieczne zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Strefy w łazience - czy zawsze jest to możliwe?

Wiele osób, szczególnie tych którzy mieszkają w blokach, posiada bardzo małe łazienki. Tak naprawdę w mikroskopijnych pomieszczeniach bardzo ciężko jest oddzielić strefę mokrą od suchej, wyznaczyć widoczne granice, ponieważ wszystko jest obok siebie i tym samym ciężko jest o optymalną funkcjonalność. Wiele więc zależy od wielkości łazienki, ale także od jej rozstawienia, od ilości i wielkości elementów wyposażenia.

Podczas aranżacji małej łazienki należy skupić się przede wszystkim na jej funkcjonalności, nad optymalnym zagospodarowaniu przestrzeni, nad tym by znalazło się w niej miejsce na przechowywanie, a korzystanie z każdego urządzenia było komfortowe. Wyodrębnienie stref mokrej i suchej tym samym ma sens w przypadku łazienek średnich, dużych oraz przestronnych salonów kąpielowych.

 strefa mokra w łazience

Czym jest strefa mokra i co powinno się w niej znaleźć?

Ogólnie można stwierdzić, że strefa mokra to miejsce, w którym znajduje się wanna, kabina prysznicowa, ogólnie miejsce kąpielowe. Jest to też miejsce intymne, z tego względu powinno być oddzielone, ale również ze względów praktycznych. Wychodząc spod prysznica czy z wanny możemy na przykład ochlapać podłogę. Wydzielenie strefy mokrej sprawi, że woda nie przedostanie się do strefy suchej, a także nie będzie to miało wpływu na jej estetykę.

Oczywiście najłatwiej jest urządzić strefę mokrą, gdy mamy do czynienia z dużą łazienką czy salonem kąpielowym. Wtedy wanna/kabina prysznicowa jest montowana w dalszej części łazienki. Oczywiście dla zwiększenia komfortu domowników strefę tę można wyodrębnić na kilka sposobów. Wiele zależy od indywidualnych preferencji, stylu aranżacyjnego, a także i zasobności portfela.

Jednym z łatwiejszych i część stosowanych sposobów jest związany z montażem ścianek działowych. Koszt jego nie jest wysoki. Ściankę zazwyczaj wystarczy pomalować hydrofobową farbą w danym kolorze. Wstawiając ściankę działową trzeba jednak zadbać o to, by łazienka nie wyglądała przez nią na ciasną, także o to by te dwie wydzielone strefy miały taki sam dostęp do ilości światła naturalnego i by były dobrze wentylowane. Ścianka ma swoje zalety, ale też i wady. W przypadku, gdy jest długa i umieszczona od podłogi do sufitu, może sprawiać wrażenie zbyt dużego podziału, jakby wyodrębnienia nie dwóch sfer - a dwóch oddzielnych pomieszczeń.

Zamiast stosowania długiej ściany od podłogi do sufitu można wstawić półściankę lub ściankę składającą się w górnej części ze szkła. Wtedy światło będzie swobodnie przepływać przez całe pomieszczenie. Całość też będzie wyglądała lżej, a strefy staną się wyraźnie oddzielone.

Można też zastosować luksfery lub po prostu parawany, które w wielu aranżacjach będą prezentowały się wyjątkowo. Kolejnym pomysłem na wyraźne oddzielenie strefy mokrej jest stosowanie innej kolorystyki, podwyższenia czy innych płytek podłogowych. W przypadku tego typu oddzielenia, jest to efekt głównie wizualny.

 strefa sucha w łazience

Strefa mokra w salonie kąpielowym

Do tej pory mówiliśmy głównie o dużych i średnich łazienkach, jeśli chodzi natomiast o przestronne salony kąpielowe, wydzielenie strefy mokrej, może wyglądać zupełnie inaczej. Prócz zastosowania ścianki, luksferów, parawanów itp. można pokusić się o inne zaaranżowanie tej przestrzeni. Jednym z pomysłów jest wstawienie tam specjalnej toaletki, mebli, dzięki którym w strefie mokrej będzie można stworzyć namiastkę prywatnego SPA. Na rynku otrzymać można eleganckie leżanki czy toaletkę z lustrem i siedziskiem, przy którym panie będą mogły komfortowo wykonywać makijaż.

Poza tym posiadając więcej miejsca w strefie mokrej, nie trzeba ograniczać się tylko do montażu wanny czy kabiny prysznicowej. Z powodzeniem można zamontować te dwa rozwiązania, jednocześnie zwiększając znacznie funkcje łazienki.

 strefy w łazience

Strefa sucha w łazience - jak ją urządzić?

Pomimo tego, że wiele osób inaczej interpretuje miejsce, które nazywane jest strefą suchą, my uważamy, że jest to po prostu miejsce, z którego korzysta się najczęściej. Zazwyczaj strefa sucha znajduje się naprzeciwko wejścia do łazienki. Jest to najczęściej umywalka razem z szafką i lustrem, miska WC i bidet. Nazewnictwo w tym przypadku jest nieco mylące, ponieważ w strefie suchej, także mamy kontakt z wodą, ze względu chociażby na umywalkę, miskę WC.

Strefa sucha powinna być niezwykle funkcjonalna, a także i estetyczna. W końcu to właśnie jest ta część łazienki, która jest eksponowana, z której korzystają goście oraz miejsce, które jest najczęściej eksploatowane. Mogą znaleźć się tam inne płytki, o innej fakturze czy kolorze jednocześnie korespondujące z tymi ze strefy mokrej. Pomimo, że jest to strefa sucha, szczególnie okolice umywalki powinny być zabezpieczone przed działaniem wody. Warto jest pokryć płytkami ściennymi miejsce tuż za umywalką.

Ze względu na wykonywane czynności higieniczne w tej części łazienki, powinno zadbać się o ich optymalne oświetlenie. Z pewnością nie wystarczy tylko jedno oświetlenie sufitowe. Niezbędne jest zamontowanie równoległego, dwustronnego oświetlenia lustra. Dzięki temu wykonywanie makijażu, golenie się będzie bardziej precyzyjne.POWIĄZANI PRODUCENCI