Ulubione
Remont łazienki w 2021 - Poznaj najnowsze trendy łazienkowe!

Remont łazienki w 2021 - Poznaj najnowsze trendy łazienkowe!


Mówi się o nim, że wystawia na próbę nawet najlepsze pary, że kosztuje dużo nerwów i pieniędzy. Do tego potrafi przeciągać się w nieskończoność… Mowa oczywiście o remoncie łazienki. Statystycznie metamorfoza, modernizacja łazienki przeprowadzana jest najrzadziej, w porównaniu do innych pomieszczeń w domu. Osoby, które są dopiero po, z pewnością potwierdzą, że szybko nie chcą przechodzić ponownie remontu łazienki. W dzisiejszym wpisie postaramy się przybliżyć etapy remontu oraz podpowiedzieć co zrobić, by wyjść z niego z uśmiechem na twarzy, bez zbędnych nerwów i zwiększonej ilości siwych włosów na głowie! Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem!

Po pierwsze - wszystko dokładnie zaplanuj!

W wielu magazynach wnętrzarskich, portalach branżowych bez problemu znaleźć można różne aktualnie modne aranżacje łazienkowe. Inspiracje te można oczywiście przełożyć na swój osobisty grunt, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Łazienka jest tak specyficznym pomieszczeniem, że ze względu na czynności, jakie się w niej wykonuje, że wyposażenie jej, a także estetyka powinna być przede wszystkim dopasowana do domowników. Bowiem to właśnie oni mają czuć się tam komfortowo i dobrze.

Warto dodać, że łazienka to nie tylko miejsce, w którym relaksujemy się i odpoczywamy po ciężkim dniu, ale także i pomieszczenie typowo użyteczne, w którym w razie takiej potrzeby trzeba wykąpać psa, umyć brudne buty czy zrobić drobne pranie ręczne. Idealnie, więc jeśli będzie to miejsce, które z jednej strony będzie odpowiadało poczuciu estetyki domowników, z drugiej zaś - będzie jak najbardziej funkcjonalne.

Dobrze jest skorzystać z porady projektanta lub dobrej firmy wykonawczej. Osoby te pomogą w optymalnym obliczeniu niezbędnych materiałów do remontu łazienki. Można uzyskać też informację dotyczącą tego, jaki stelaż podtynkowy wybrać, czy możliwe jest zrobienie odpływu liniowego, a także czy dana instalacja wodno - kanalizacyjna przed przystąpieniem do prac nie wymaga przeglądu czy naprawy. Osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego z remontami łazienek, mogą mieć problem dotyczący nie tylko doboru odpowiednich produktów, ale także i optymalnego ich rozmieszczenia.

Planowanie remontu i zakupu poszczególnych elementów wyposażenia powinno być zgodne z założeniami budżetu. Oczywiście warto dodać do niego np. 10% nadwyżki na tzw. nieprzewidziane wydatki. W budżecie powinny być ujęte nie tylko elementy ceramiki sanitarnej, wanna/kabina, baterie, umywalki, meble i płytki, ale także kleje, fugi, silikony, zawory, syfony i inne.

 malowanie ścian w łazience

Przed podjęciem decyzji zakupowej - odpowiedź na kilka pytań!

Nie zawsze to, co podoba Ci się najbardziej, będzie najlepszym rozwiązaniem nie tylko dla Ciebie, ale także i dla Twojej całej rodziny. Podczas remontu łazienki, trzeba odpowiedzieć na wiele pytań. Jednym z ważniejszych jest to, czy w łazience ma znaleźć się kabina prysznicowa, czy wanna. Jest wielu zwolenników zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. Ważna jest wygoda domowników, jednak należy wziąć pod uwagę także kwestie związane z ilością miejsca. Z pewnością kabina prysznicowa sprawdzi się lepiej w niewielkich łazienkach blokowych, ponieważ zajmuje mniej miejsca niż wanna. Jednak nie zawsze jest to dobre podejście. W przypadku, gdy wśród domowników są małe dzieci, warto zastanowić się nad, chociażby głębokim brodzikiem, po to by dzieci podczas kąpieli mogły się bawić. Sprawa komplikuje się, gdy w danym gospodarstwie domowym znajdują się małe dzieci oraz osoby starsze. Dla jednych wysoki brodzik będzie oznaczał dodatkową zabawę, dla drugich z kolei problem z wejściem do kabiny. Decydując się na wybór tak kluczowych elementów łazienkowego wyposażenia, należy więc wziąć pod uwagę wszystkie plusy i minusy - dopiero potem podjąć decyzję.

Podobnie wygląda sprawa dotycząca wyboru mebli. Obecnie największą popularnością cieszą się meble podwieszane, z tego względu, że można zawiesić je na optymalnej dla domowników wysokości, a także dlatego, ponieważ modele te prezentują się lekko i wpisują się w wiele aktualnych trendów aranżacyjnych. Wybór ich nie zawsze jest jednak dobry. Sam montaż nie jest tak bezproblemowy, jak w przypadku mebli stojących. Dylemat dotyczy także wysokości, na jakiej szafka pod umywalkę ma być zawieszona.

remont

 

Garść praktycznych porad, jak nie zwariować podczas remontu łazienki

Jeśli kupiłeś nowe mieszkanie/dom i dopiero planujesz wprowadzić się do niego po skończonym remoncie, możemy uznać, że problem uciążliwości remontowej Cię tak bardzo nie dotyczy. Bo co innego doglądać jego przebieg, a co innego, gdy mamy odcięty dostęp do wanny, umywalki, czy WC… i to przez wiele dni.

Remonty łazienek zazwyczaj wykonywane są po zakończonym okresie grzewczym, ze względu na wymianę grzejników na nowe. Wtedy jest to po prostu mniej skomplikowane. Jako osoby, które znają się na branży łazienkowej od wielu lat, podpowiadamy, że najlepiej jest zaplanować wyjazd do rodziny, na działkę, a może na krótkie wakacje w miłe okoliczności przyrody. Oczywiście, by móc sobie na to pozwolić, trzeba mieć przede wszystkim sprawdzoną ekipę, która w remontach łazienek czuje się jak „ryba w wodzie”. Jeśli nie masz takiej możliwości, po prostu musisz to jakoś przeżyć. Być może jest to czas na dodatkowe nadgodziny w pracy, zakupy. Ważne, żeby czas spędzony w remontowanym domu był jak najkrótszy.

Przed rozpoczęciem remontu musisz uzmysłowić sobie, że na pewno konieczne będzie częste sprzątanie innych pomieszczeń w domu, by na bieżąco pozbyć się z nich pyłu, zanieczyszczeń. Można resztę pomieszczeń przed rozpoczęciem remontu łazienki spróbować zabezpieczyć. Nawet wtedy, gdy drzwi do sypialni, salonu czy pokoju dziecka będą zamknięte pył i tak się do nich przedostanie. Jednym z lepszych pomysłów, jest położenie lekko wilgotnych ścierek na podłogę po wewnętrznej stronie drzwi. W dosyć dużej mierze pozwoli ona zatrzymać zanieczyszczenia, przed dalszym przemieszczaniem się.POWIĄZANI PRODUCENCI