Rustykalna łazienka w wiejskim domku - sprawdź nasze pomysły na urządzenie wnętrza!

2021-10-27
Rustykalna łazienka w wiejskim domku - sprawdź nasze pomysły na urządzenie wnętrza!
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Rustykalna łazienka w wiejskim domku - sprawdź nasze pomysły na urządzenie wnętrza!

Rustykalna łazienka w wiejskim domku - sprawdź nasze pomysły na urządzenie wnętrza!

2021-10-27

Coraz więcej osób, które do tej pory prowadziły niezwykle intensywne życie w wielkich miastach, postanawia przeprowadzić się na wieś. Taka zmiana nikogo już nie dziwi, ponieważ właśnie kontakt z naturą, dążenie do tzw. slow life, czyli życia prostego w otoczeniu przyrody jest powodem do zazdrości a nie do negatywnych komentarzy. W dzisiejszym wpisie chcemy podpowiedzieć, czym jest styl rustykalny i w jaki sposób można w takiej właśnie stylistyce urządzić łazienkę w wiejskim domku. Zapraszamy!

Styl rustykalny - czym się charakteryzuje?

Styl rustykalny kojarzony jest przede wszystkim ze starszymi domy na wsi. W takich miejscach panuje sielski klimat. We wnętrzach znajdują się drewniane lub wiklinowe meble, stoły zdobione są dekoracyjnymi obrusami z koronkami, w oknach znajdują się firanki. W takich wnętrzach nie może zabraknąć wazonu z polnymi kwiatami oraz materiałów, które ocieplają miejsce i dodają mu wyjątkowego wydźwięku.

Z pewnością styl rustykalny nie jest dla każdego i nie każdy w takich wnętrzach będzie czuł się komfortowo. Jest to aranżacja, w której odnajdą się osoby, które pragną żyć w zgodzie i w pobliżu natury, takie dla których ważne są wartości rodzinne, które mogą żyć z dala od dużych aglomeracji.

Sama nazwa stylu rustykalnego pochodzi wprost od słowa “rustic”, czyli wiejski, swojski. Nurt ten zrodził się w Stanach Zjednoczonych na przełomie XIX i XX w. Jednak szybko zyskał zwolenników na całym świecie.

Z pewnością wnętrza urządzone w stylistyce rustykalnej pozwalają zwolnić tempo życia, skupić się na sprawach ważnych. Sprzyjają relaksacji, wzbudzają pozytywne emocje i pomagają wrócić do prostoty, bez przeciążania się na co dzień bodźcami, stresem związanym z pogonią za pieniądzem i tym by mieć, a nie być. Z tych samych powodów coraz popularniejszą formą odpoczynku jest wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego, a nie do pięknego hotelu, nowocześnie urządzonego w znanym kurorcie.

 łazienka w stylu rustykalnym

W jaki sposób wprowadzić styl rustykalny do wiejskiego domku?

Przede wszystkim tak jak każda aranżacja, także i ta wymagać będzie pewnego wyczucia. Z pewnością nie można przesadzić, przytłoczyć wnętrza zbyt dużą ilością detali, przedmiotów. Styl rustykalny daje duże możliwości aranżacyjne, jednak nawet w tym przypadku można przesadzić i stworzyć wnętrze, które stanie się karykaturalne.

Urządzając pomieszczenia w stylu rustykalnym należy zwracać szczególną uwagę na rodzaj zastosowanych materiałów. Powinny być one naturalne. Sprawdzą się przedmioty wykonane z drewna, jasne cegły, a także i kamienie. Z pewnością warto jest przeszukać piwnice czy strychy i sprawdzić, czy znajdują się w nich przedmioty, którym można dać drugie życie.

 

Łazienka w stylu rustykalnym - co powinno się w niej znaleźć?

Jednym z głównych dylematów dotyczących urządzania łazienki, jest ten związany z wyborem kabiny prysznicowej lub wanny. Z pewnością w łazience utrzymanej w stylistyce rustykalnej powinna znaleźć się wanna. Dobrym wyborem będzie wanna wolnostojąca w kształcie dużej misy z zaoblonymi krawędziami. Wanna nie tylko będzie pasowała pod kątem designu do wnętrza, ale także umożliwia długie, relaksujące kąpiele.

Wanny wolnostojące zazwyczaj wykonane są z konglomeratu lub z akrylu. Modele akrylowe są tańsze i łatwiej dostępne. Poza tym ważą mniej od wanien z konglomeratu, co nie jest bez znaczenia w przypadku ich transportu lub samego montażu. Akryl długo utrzymuje ciepło, dzięki czemu można cieszyć się gorącą kąpielą bez konieczności dolewanie ciepłej wody, poza tym jest łatwy w utrzymaniu czystości. Za konglomeratem przemawia jakość materiału oraz jego estetyka.

 rustykalne lustro

Rustykalna łazienka - jaka podłoga i ściany?

W sielskiej, wiejskiej łazience najkorzystniej, jeśli znajduje się jak najwięcej materiałów naturalnych (lub takich, które je imitują). Jeśli chodzi o podłogi najlepiej sprawdzi się drewno i to takie, które ma widoczne słoje. Drewno to może być specjalnie postarzane, by efekt wizualny był bardziej spektakularny.

Należy od razu powiedzieć, że łazienka jest dość specyficznym pomieszczeniem, w którym okresowo wilgoć może przekraczać 70%, występują także znaczne wahania temperatury. Z tych względów drewno, które znajdzie się w łazience na podłodze powinno być bardzo dobrze zaimpregnowane. Dobrze, jeśli będzie to drewno egzotyczne, które lepiej sprawdza się w pomieszczeniach, w których pojawia się wilgoć.

Takie drewno spełnia swoją rolę i ciekawie wygląda, jednak nie jest to też rozwiązanie pozbawione wad. Jedną z większych jest sama cena takiego materiału. Alternatywą dla naturalnego drewna są płytki drewnopodobne, które idealnie potrafią imitować naturalne drewno. Posiadają widoczne słoje i żłobienia. Posiadają takie same zalety co zwykłe kafelki a poza tym kosztują nieporównywalnie mniej niż drewno naturalne.

Kolejnym zagadnieniem są płytki na ścianie. W łazience rustykalnej nie muszą znajdować się one na wszystkich ścianach. W pobliżu strefy suchej na ścianie wystarczy farba (najkorzystniej biała lub beżowa). Na rynku znajduje się spory wybór farb, które to przeznaczone są właśnie do łazienek. Są one odporne na wilgoć, a także przeciwdziałają pojawieniu się grzybów i pleśni. Sama farba kosztuje dużo mniej niż same płytki.

W strefie mokrej czy w miejscach, które chcemy wyróżnić, uwypuklić mogą znaleźć się płytki imitujące cegłę lub specjalnie zaimpregnowane cegły. Mogą być to cegły w różnych odcieniach, chociaż najkorzystniej, jeśli będą one jasne, bielone. W sklepach znajdują się płytki imitujące cegły, które wyglądają na stare. I właśnie takie będą prezentowały się najlepiej w łazience w stylu rustykalnym.

 

Dodatki w wiejskiej łazience

W rustykalnej łazience nie może zabraknąć charakterystycznych dla stylu dodatków. Mowa o kubkach na szczoteczki do zębów czy na wodę, mydelniczkach. Mogą być to produkty ceramiczne, które będą malowane ręcznie w charakterystyczne motywy. Na rynku jest ich całkiem sporo. Bez problemu można zdobyć też lniane ściereczki, które mogą zostać ułożone w pobliżu konsoli z umywalką nablatową w kształcie misy. Obok niej lub w pobliżu może stać dzbanek z wodą. Jeśli w łazience jest okno, konieczne muszą znaleźć się w nim firanki z koronkowym wykończeniem.

WIĘCEJ W KATEGORII Ceramika

Łazienka w przedszkolu – Jak ją zaprojektować?

Czytaj

Powiązani producenci

Elita
MCJ
Sanplast

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów