Soda oczyszczona - Uniwersalny środek do czyszczenia łazienki!

2021-03-30
Soda oczyszczona - Uniwersalny środek do czyszczenia łazienki!
Weronika Sosnowska zdjecie
Weronika Sosnowska
Soda oczyszczona - Uniwersalny środek do czyszczenia łazienki!

Soda oczyszczona - Uniwersalny środek do czyszczenia łazienki!

2021-03-30

Soda oczyszczona właściwości i zastosowania

Soda oczyszczona to potoczna nazwa popularnego związku chemicznego - wodorowęglanu sodu. O jej właściwościach i sposobach zastosowania krążą wręcz legendy. Stosowana jest między innymi jako środek, który zastępuje proszek do pieczenia, czyli odpowiedzialna jest za to, że dane ciasto rośnie, jest pulchne, ale nie tylko!

Wykorzystywana może być do wybielania zębów, a także w szeroko pojętej kosmetyce. Jest też jednym z bardziej znanych i przyjaznych detergentów. Posiada delikatne właściwości żrące, dzięki czemu tak chętnie wykorzystywana jest do czyszczenia różnych powierzchni. Neutralizuje kwasy oraz pochłania zapachy.

Warto wspomnieć o tym, że soda oczyszczona występuje naturalnie w środowisku, a także i w organizmie każdego człowieka, z tego względu tak dobrze reagujemy na kontakt z nią. Nie jest to bowiem coś “obcego”. Nie każdy wie, że soda oczyszczona ma także dobroczynny wpływ na zdrowie. Wspomaga bowiem proces oddychania, przenosząc dwutlenek węgla z tkanek do płuc, skąd może zostać wydalony. Poza tym ma ona także wpływ na usuwanie z organizmu toksyn oraz odświeża oddech.

 czyszczenie sodą

Czyszczenie fug sodą oczyszczoną

Czyszczenie łazienki jest jedną z najbardziej nielubianych czynności. Wiele osób podkreśla, że czynność ta trwa zbyt długo, poza tym obcowanie ze żrącymi, niebezpiecznymi środkami chemicznymi nie jest niczym przyjemnym. Z tego względu coraz więcej osób szuka sposobów na szybsze, ale także i bezpieczniejsze czyszczenie łazienki. Eksperci podkreślają, że jednym z nich jest oczyszczanie wielu powierzchni w łazience preparatem z sody oczyszczonej.

Preparat taki sprawdzi się szczególnie, gdy chcesz skutecznie wyczyścić fugi. Fuga w łazience znajduje się między płytkami i ze względu na to, że zazwyczaj jest biała, szybko widać na niej zanieczyszczenia, brud a nawet i pleśń, która może być szczególnie niebezpieczna. Fuga nie jest materiałem spójnym, na jej powierzchni znajdują się małe pory, w które zanieczyszczenia, brud dosyć szybko wnikają i niekoniecznie łatwo jest je usunąć.

Na rynku jest oczywiście spory wybór specjalnych preparatów, którymi można wyczyścić fugi, jednak zazwyczaj składają się one z drażniących związków chemicznych. Inaczej sprawa wygląda w przypadku sody oczyszczonej, która ze względu na swoje właściwości świetnie radzi sobie z czyszczeniem i takich niełatwych powierzchni. Samo przygotowanie papki z sody oczyszczonej i wyczyszczenie jej jest banalnie proste.

Sodę należy wymieszać z wodą w taki sposób, by powstała dość gęsta papka. Woda - najlepiej jeśli będzie gorąca. Papkę należy nanieść na powierzchnię fugi szczoteczką (może być to stara szczoteczka do zębów). Następnie papkę należy zostawić na fudze na około trzydzieści minut, po czym spłukać ciepłą wodą. Fuga będzie nie tylko czysta, ale także wolna od bakterii!

 

Soda oczyszczona idealna do usuwania kamienia z armatury

Baterie łazienkowe są tymi elementami w łazience, które najszybciej się brudzą. Widać na nich bowiem zacieki z mydła, twardą wodę oraz kamień. Pewnie niejedna pani domu zadawała sobie pytanie: jak czyścić baterie łazienkowe? W sklepach bez problemu znaleźć można specjalne preparaty, które przeznaczone są właśnie do czyszczenia baterii. Zazwyczaj są to jednak środki dosyć drogie oraz takie, w których składzie znajdują się nie do końca bezpieczne środki chemiczne.

Oczywiście są to środki skuteczne, jednak w przypadku gdy z łazienki samodzielnie korzystają małe dzieci, osoby starsze, lub wtedy gdy po prostu chcemy oszczędzić na ich zakupie, wykonać można środki czyszczące samodzielnie. Mają one taką samą skuteczność, ponadto znajdują się w praktycznie każdej kuchni, a nawet jeśli nie, to ich zakup nie jest drogi. Jednym z popularniejszych jest preparat wykonany z wody i sody oczyszczonej. Można wykonać w ten sposób papkę, lub rozcieńczyć bardziej sodę i pozwolić się jej rozpuścić. Takim preparatem wystarczy spryskać i przetrzeć baterie łazienkowe.

Zastanawiasz się jak wyczyścić kabinę prysznicową? Środek ten sprawdzi się także podczas czyszczenia kabiny! Nie tylko sprawi, że kabina będzie idealnie czysta, to jeszcze wolna od bakterii. Ten domowy detergent na bazie sody można nieco urozmaicić dodając do niego np. sok z cytryny, który sprawi, że w łazience pozostanie lekko cytrusowy zapach. W przypadku większych zabrudzeń preparat na bazie sody oczyszczonej wystarczy zostawić dłużej w określonym miejscu, po czym spłukać ciepłą wodą.

 soda oczyszczona

Zastosowanie sody w czyszczeniu kuchni

Z pewnością każdej, nawet najlepszej pani domu zdarzyło się przypalić garnek. Niestety zwykłe mycie ręczne czy w zmywarce nie dają sobie rady z większym przypaleniem. W tych sytuacjach sprawdzają się domowe środki czystości, takie jak soda oczyszczona, która uznawana jest za jeden z lepszych i bezpieczniejszych detergentów. Nie należy jej jednak stosować, gdy przypaleniu uległ garnek aluminiowy. Soda może bowiem uszkodzić go nieodwracalnie.

Soda oczyszczona nadaje się z kolei do czyszczenia garnków i naczyń wykonanych ze stali nierdzewnej, emaliowanych, ceramicznych i żeliwnych. Czyszczenie przypalonego naczynia - zależy od stopnia zabrudzenia. W przypadku gdy garnek jest lekko przypalony, wystarczy posypać jego dno dwiema łyżeczkami sody i zalać ciepłą wodą (tyle, by powstała papka). Taką substancję należy zostawić na 2-3 godziny, a następnie normalnie umyć.

Jeśli chodzi o bardzo silne przypalenie, taki sam roztwór należy gotować kilka minut, po czym próbować usunąć zabrudzenie przy użyciu np. drewnianej szpatułki. Preparaty na bazie sody oczyszczonej sprawdzą się nie tylko w przypadku przypalonego garnka, ale także i silnie zabrudzonego piekarnika. Wiele doświadczonych pań domu podkreśla, że soda oczyszczona radzi sobie lepiej z silnymi zabrudzeniami, niż środki chemiczne dostępne na rynku.

Z całą pewnością warto jest spróbować tego we własnym domu, w końcu soda oczyszczona jest tania, bezpieczna i dużo bardziej ekologiczna niż chemiczne detergenty.

WIĘCEJ W KATEGORII Chemia

Poradnik: jak usunąć stary silikon w łazience?

Czytaj

Powiązane kategorie

Zamów
Zamów