Ulubione
Triki przydatne podczas aranżacji małej łazienki!

Triki przydatne podczas aranżacji małej łazienki!


Duża i przestronna łazienka to marzenie wielu z nas. Niestety zazwyczaj pomieszczenie to jest nie tylko niewielkie, ale także i nieustawne. Z tych względów aranżacja małej łazienki jest tak problematyczna. Na niewielkiej powierzchni muszą zmieścić się bowiem wszystkie podstawowe elementy wyposażenia, czyli wanna/kabina prysznicowa, szafka z umywalką, miska WC, kosz na brudną odzież, często też pralka. W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić triki stosowane przez projektantów wnętrz, w celu powiększenia (optycznego) wnętrza. Zachęcamy do zapoznania się z wpisem!

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Łazienka w bloku zazwyczaj nie ma więcej, niż 4 m2. W przypadku tzw. starego budownictwa metraż może nie przekraczać nawet 3m2. Z tych względów aranżacja wnętrza jest problematyczne nie tylko dla laików, ale również i projektantów wnętrz. Okazuje się jednak, że są pewne sposoby na optyczne “wydłużenie i poszerzenie” ścian, a także zaplanowanie w taki sposób przestrzeni, by była i estetyczna i funkcjonalna.

Przede wszystkim w tak małych pomieszczeniach trzeba szczególnie uważać na to, by nie przytłoczyć wnętrza. Zbyt duża liczba przedmiotów, faktur i kolorów może sprawić, że mała łazienka w rzeczywistości będzie wyglądała na jeszcze mniejszą. W takich pomieszczeniach wszystkie kształty i formy niejako łączą się z sobą. Podczas urządzania łazienki powinno kierować się prostotą i minimalizmem Najkorzystniej, jeśli nawet produkty, które się tam znajdą, będą pochodziły z tej samej serii, będą utrzymane w tej samej stylistyce, kolorystyce etc.

aranżacja małej łazienki

Jakie płytki do niewielkiej łazienki?

W większości łazienek znajdują się płytki. W celu optycznego powiększenia łazienki na podłodze powinny znaleźć się płytki o większych wymiarach. Jeśli podłoga wygląda na jednolitą i spójną - jednocześnie wydaje się też większa. Ważne jest także to, by nie stosować szerokiego odstępu między płytkami. Fuga powinna być wąska. Im mniej widocznych przecięć, linii tym lepiej.

Istotne jest także to, w jaki sposób płytki zostaną ułożone. W przypadku płytek kwadratowych wiele osób kładzie je prosto. Wtedy to układ linii tworzy prostą siatkę. Kwadraty ułożone w taki sposób są łatwo policzalne, jeśli natomiast zostaną ułożone pod skosem, w karo - wtedy podłoga będzie sprawiała wrażenie większej.

Oczywiście bardzo ważna jest również kolorystyka płytek. Od dawna wiadomo, że jasne kolory powiększają, ciemne zmniejszają. Tym samym w małej łazience na podłodze i na ścianach dobrze, jeśli znajdą się jasne płytki, które nie mają matowego wykończenia. Jest to bardzo ważne, poniewaz powierzchnia z połyskiem odbija światło i przyczynia się do optycznego powiększenia.

płytki do małej łazienki

Wanna czy kabina do małej łazienki?

Wiele osób nie wyobraża sobie łazienki bez wanny. Tak naprawdę jednak to właśnie kabiny prysznicowe cieszą się z każdym rokiem większym zainteresowaniem i to dzięki nim, można wizualnie powiększyć wnętrza. Posiadanie kabiny prysznicowej ma znacznie więcej zalet. Korzystając z natrysku zużywa się mniej wody, niż w przypadku wanny. Poza tym sama wanna zajmuje mniej miejsca, od najbardziej kompaktowej wanny.

Wybierając kabinę do niewielkiej łazienki warto postawić na model nie tylko funkcjonalny, co jeszcze estetyczny. Projektanci wnętrz polecają w tym celu zamontować kabinę typu Walk - in. Są to modele bez brodzika, które posiadają zazwyczaj jedną przeszkloną ścianę. Prezentują się nowocześnie, są minimalistyczne, ale także i niezwykle praktyczne. W małych wnętrzach modele te wtapiają się w aranżacje, wyglądają lekko. Warto wspomnieć także o tym, że modele te są polecane także do łazienek, z których korzystać mają osoby starsze, niepełnosprawne czy z problemami motorycznymi. Korzystanie z nich bowiem nie jest związane z pokonywaniem żadnych barier. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat łazienki bez barier - zapoznaj się z jednym z naszych poprzednich wpisów: Łazienka dla osób niepełnosprawnych - projekt wyzwanie?!

podwieszane meble do łazienki

Postaw na podwieszaną szafkę oraz miskę WC!

Nie jest żadną tajemnicą, że jeśli podłoga jest widoczna w całości - przestrzeń wydaje się nam większa. Tym samym idealnym rozwiązaniem do małych łazienek, jest montaż stelaży podtynkowych, a także i podwieszanych mebli. Stelaże podtynkowe ukrywane są w ścianie. Elementami zewnętrznymi jest tylko sama podwieszana miska WC oraz przycisk spłukujący. Tak zamontowana toaleta nie tylko prezentuje się elegancko, to także lekko.

Ważne jest także to, że podwieszana toaleta jest także praktyczniejsza, od stojących kompaktów. Modele te nie mają bowiem miejsc styku z podłożem. Nie ma miejsc, w których zazwyczaj gromadzi się kurz. Poza tym można łatwo wyczyścić podłogę pod samą miską.

wanna czy kabina do małej łazienki

Podwieszane meble w małej łazience - zalety!

Wybierając szafkę pod umywalkę do małej łazienki, warto jest postawić na model podwieszany. Tak, jak w przypadku podwieszanej miski widoczne podłoga wydaje się przestronniejsza, poza tym rozwiązanie takie jest po prostu praktyczne. Szafkę możemy zawiesić na wysokości, która będzie najbardziej optymalna i dopasowana do wzrostu domowników. Poza tym można łatwiej uporządkować podłogę. Podwieszane meble są wybierane zazwyczaj do nowoczesnych łazienkowych aranżacji, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem.

optyczne powiększenie małej łazienki

Mała łazienka? Postaw na duże lustro!

Każdy projektant wnętrz podczas aranżacji niewielkich pomieszczeń stawia na lustra. To bowiem właśnie one potrafią nadać wnętrzu głębi, dzięki temu, że odbijają światło mają wpływ na optyczne powiększenie wnętrza. Tak naprawdę więc, im lustro będzie większe - tym lepiej. Można też postawić na kilka luster. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszą się lustra okrągłe, w ich przypadku można w centralnym miejscu nad umywalką zawiesić lustro największe, obok średnie i dalej mniejsze. Oczywiście kolejność nie musi być taka, jak przedstawiona przez nas.PRODUKTY Z ARTYKUŁU

Cersanit LARA Szafka z umywalką 80 cm COMO S801-149-DSM biała
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Cersanit LARA Szafka z umywalką...Cersanit LARA Szafka z umywalką 80 cm COMO S801-149-DSM biała
749,00 PLN902,00 PLNOszczędzasz 16%
 
Kabina kwadratowa 90x90 Deante KERRIA KTK 041P
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Kabina kwadratowa 90x90 Deante ...Kabina kwadratowa 90x90 Deante KERRIA KTK 041P
2539,00 PLN2999,00 PLNOszczędzasz 15%
 
Cersanit SMART Szafka 57 cm pod umywalkę COMO 60 S568-018 biała / jasny jesion
 
Lustro w ramie 120x80 Elita 167584 czarne
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Lustro w ramie 120x80 Elita 167...Lustro w ramie 120x80 Elita 167584 czarne
571,00 PLN671,58 PLNOszczędzasz 14%
 
Stelaż podtynkowy do WC UP100 DELTA H112 Geberit DUOFIXBASIC 111.153.00.1
Szybka wysyłka z własnego magazynu
Stelaż podtynkowy do WC UP100 D...Stelaż podtynkowy do WC UP100 DELTA H112 Geberit DUOFIXBASIC 111.153.00.1
889,02 PLN1180,80 PLNOszczędzasz 24%
 
Elita Lustro okrągłe 80 cm 166831
W magazynie
Elita Lustro okrągłe 80 cm 166831Elita Lustro okrągłe 80 cm 166831
538,00 PLN633,45 PLNOszczędzasz 15%
 
POWIĄZANI PRODUCENCI