Ulubione
Urządzamy elegancką łazienkę: marmur i drewno w roli głównej!

Urządzamy elegancką łazienkę: marmur i drewno w roli głównej!


Obecnie łazienkę urządzić można na wiele sposobów. Na portalach wnętrzarskich, czy w salonach łazienek, a nawet w marketach budowlanych można podejrzeć, jakie są obecnie wiodące trendy dotyczące aranżacji. Motywem przewodnim wielu z nich jest marmur i drewno. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć charakterystykę tych materiałów oraz zalety i wady tak właśnie urządzonego wnętrza. Jeśli zastanawiasz się nad łazienką,w której znajdą się elementy drewniane oraz marmurowe (płytki, dodatki) - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Popularny trend w aranżacjach łazienek

Można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że łazienki z marmurem i drewnem w roli głównej są dziś niezwykle popularne. Nie ma się zresztą czemu dziwić, ponieważ tak urządzone wnętrza są niezwykle estetyczne, z jednej strony minimalistyczne, z drugiej natomiast eleganckie i luksusowe! Wszystko za sprawą sprytnego połączenia materiałów. Same płytki, które inspirowane są marmurem są synonimem bogactwa, luksusu, a także i komfortu. Drewno również jest materiałem pełnym przepychu, a także i takim, które ociepla ogólny efekty wizualny.

Mamy więc do czynienia z posagowym marmurem, dostojnym, stylowym, ale i chłodnym oraz z ciepłym drewnem. Połączenie takie wydawać, by się mogło trochę odległe, jednak tak naprawdę jest idealnie dograne! Drewno ociepla chłody kamień, całość wygląda harmonijnie, spójnie i ciekawie. Tak naprawdę takie łazienki są dosyć minimalistyczne, a jednak luksusowe. Nie potrzebują bowiem wielu dodatków, by uzyskać efekt WOW. Być może właśnie z tych względów takie aranżacje cieszą się dziś tak dużym zainteresowaniem.

 

łazienki z marmuru

O czym pamiętać urządzając łazienkę z marmurem i drewnem?

Urządzając tego typu wnętrze, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad. Tak jak praktycznie zawsze warto zadbać o umiar. Marmurowe płytki są dekoracyjne same w sobie. Z tego względu w tego typu wnętrzu nie powinno znajdować się zbyt dużo dekoracji. Warto natomiast zadbać nie o ich ilość, ale o jakość. 

Sam marmur może pojawić się oczywiście w postaci płytek ściennych, jak i podłogowych, a także i w dodatkach. Jednak w takim przypadku jego nadmiar może być zbyt bardzo dominujący, może przytłoczyć. Z tego względu dobrze jest zdecydować się na wprowadzenie drewna. Mogą być to drewniane meble łazienkowe, dodatki czy drewniana podłoga - która jest najczęstszym wyborem w podobnych aranżacjach.

Drewniana podłoga lub taka, która została wykonana z płytek drewnopodobnych nada wnętrzu nieco innego klimatu, ale także na co dzień będzie po prostu bardziej praktyczna. Na drewnopodobnych płytkach nie będzie widać każdego zabrudzenia tak, jak na jasnych marmurowych płytkach.

Wprowadzając do łazienki marmur oraz drewno można pokusić się także o ciekawe ułożenie płytek. Z łatwością można wydzielić strefę mokrą od suchej, stosując właśnie inne płytki. Trendy są obecnie takie, że często plytki, ktore znajduja się na podłodze “wchodzą” także na ścianę. Mając podłogę z drewnopodobnymi płytkami, można położyć je także np.w strefie prysznica. Dzięki takiemu zabiegowi, można sprawić, że łazienka będzie wyglądała jak prywatna strefa SPA. Drewno, jego kolor, z pewnością sprzyja relaksacji podczas kąpieli, pozwala się szybciej zrelaksować czy to podczas kąpieli w wannie czy w kabinie prysznicowej.


Marmur i drewno do małej łazienki?

Wiele osób posiada małe łazienki. Takie wnętrza nie są proste podczas aranżacji. Często każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Pomimo niewielkich rozmiarów, także i w takich wnętrzach muszą zmieścić się wszystkie, niezbędne elementy wyposażenia. Na szczęście wielu producentów posiada wanny, kabiny, meble łazienkowe, umywalki, które są kompaktowe i dopasowane do niewielkich przestrzeni.

W małych łazienkach z pewnością korzystnie będą prezentowały się płytki imitujące marmur i drewno na podłodze. Płytki te zazwyczaj są w połysku. Z tego względu mają wpływ na optyczne powiększenie wnętrza! Kolor biały plus połysk sprawi, że wnętrze będzie wydawało się większe. W celu zoptymalizowania tego efektu, warto pomyśleć o optymalnym oświetleniu łazienki, nie tylko lampami głównymi umieszczonymi na suficie, ale także i punktowymi, które znaleźć się powinny przy lustrze, w strefie prysznica czy niedaleko wanny.

Oczywiście nie bez znaczenie w małych łazienkach są lustra - im większe, tym lepiej. Idealne są takie, które nie są dzielone, nie posiadają grubych ram. Na rynku dostępne są lustra, które są jedną dużą taflą, które można montować między płytkami. Lustra w łazience dodają głębi, zakłamują nieco rzeczywistość, odbijają też światło, dzięki temu łazienka wygląda po prostu na większą, niż jest w rzeczywistości.

 czarny marmur

Biały czy czarny marmur w łazience?

Do tej pory mówiliśmy o białym marmurze w łazience. Nie jest to jednak jedyna opcja o czym warto pamiętać. Rodzajów płytek imitujących marmur jest bardzo dużo! W ostatnich sezonach coraz większym zainteresowaniem cieszy się także czarny marmur, który z powodzeniem można łączyć z drewnem. Oczywiście sam wybór płytek imitujących te drewniane jest nieco inny. Kolor ten powinien być bowiem jasny, chłodny. Wtedy to właśnie czarne płytki są ciekawie skontrastowane oraz podkreślone.

Na rynku do wyboru są płytki czarne matowe oraz takie w połysku. Zależnie od wybranego rodzaju uzyskać można zupełnie inny efekt. Płytki z połyskiem sprawdzą się w łazienkach glamour, natomiast te z matowym wykończeniem we wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych.

Czarne płytki sprawdzą się idealnie w przestronnych łazienkach lub wręcz w salonach kąpielowych. Można też przy ich pomocy zaakcentować daną strefę np. umywalki czy prysznica. Mogą być też ciekawym kontrapunktem dla białych płytek marmurowych. Z ich pomocą stworzyć można biało - czarną łazienkę, która zawsze jest interesująca estetycznie.POWIĄZANI PRODUCENCI