Ulubione
Urządzamy łazienkę w stylu Japandi!

Urządzamy łazienkę w stylu Japandi!


Łazienkę można urządzić na wiele sposobów, tak naprawdę często to właśnie wyobraźnia jest jedynym ograniczeniem podczas jej projektu. W ostatnich sezonach królowała stylistyka skandynawska, która jest świeża, lekka i jasna. Z tych względów nurt ten był tak chętnie przenoszony do łazienek zarówno tych przestronnych, jak i małych, blokowych. Będąc na bieżąco z trendami wnętrzarskimi zauważyć można, że coraz chętniej i odważniej projektanci wnętrz urządzają łazienki w stylistyce japandi. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem. Zapraszamy!

Japandi - czym wyróżnia się ten styl?

We współczesnym świecie zewsząd atakowani jesteśmy bodźcami, wizualnymi, dźwiękowymi. Nadmiar ich ma wpływ na zbyt szybkie tempo życia, na stres pojawiający się na co dzień oraz na szereg złych emocji. Z tych względu to często właśnie dom jest oazą, miejscem, w którym można odpocząć i zrelaksować się. Wszystkie trendy związane z naturą, cieszą się coraz większą popularnością. Tak było do tej pory ze stylistyką skandynawską, która charakteryzuje się prostotą, małą ilością detali, wykorzystaniem w aranżacji jasnych barw i naturalnych materiałów.

Dla osób, którym znudził się styl skandynawski, stał się zbyt bardzo powszechny, z pewnością przypadnie do gustu japandi. Cechami charakterystycznymi tak urządzonych łazienek są również proste formy, minimalizm oraz ergonomia.

Styl japandi nie jest jednak z całą pewnością surowy i ultraminimalistyczny To co wyróżnia go bowiem od stylistyki skandynawskiej to orientalne akcesoria, dodatki, które są inspirowane kulturą i historią Japonii. Z tego względu w łazienkach japandi znajdują się drzewka bonsai, ciekawie ułożone ikebany, a także grafiki z kaligrafią.

Japończycy uważają, że wszystkie przedmioty, którymi się otaczamy powinno dać się naprawić, wręcz to, że są już wysłużone, sprawia, że stają się ważniejsze, mają w ich poczuciu wyższą rangę. Elementy wyposażenia, które znajdują się w łazience japandi mają być ergonomiczne, estetyczne oraz mieć proste linie. W tak zaaranżowanych wnętrzach, nie ma miejsca na zbędne bibeloty, dodatki, które potrafią tylko zbierać kurz. Wyróżnikiem stylu japandi jest także duża ilość naturalnego drewna. Materiał ten powinien znaleźć się nie tylko na podłodze, czy też pod postacią mebli, ale także i na ścianach. Z drewna mogą być zbudowane ścianki oddzielające strefę mokrą od suchej. Materiał, jakim jest drewno dodaje minimalistycznemu jednak wnętrzu ciepła i wyjątkowego charakteru. Drewniane tło jest idealne dla wyeksponowania dodatków czy roślin.

Aranżując łazienkę w stylistyce japandi nie można zapomnieć o oświetleniu! Jest to kolejny ważny element tego nurtu. Światło powinno być miękkie, takie, które ociepli dosyć minimalistyczne wnętrze.

łazienka Japandi

 

Co musi się znaleźć w łazience urządzonej w stylu japandi?

Tak naprawdę stylistyka japandi jest dość nowym trendem. Jesto to ogólnie rzecz biorąc połączenie stylistyki skandynawskiej i japońskiej. Zaskakujące jest to, jak szybko trend ten zyskuje na popularności. Jest coraz chętniej wykorzystywany nie tylko przez projektantów czy dekoratorów wnętrz, ale także i przez osoby, którym po prostu przypadł do gustu.

Chcąc urządzić łazienkę w takiej stylistyce, trzeba zacząć tak naprawdę od dobrego projektu. W takiej łazience na podłodze powinno znaleźć się drewno. Drewno to może znaleźć się jednak nie tylko na podłodze, ale również na ścianach. Ciekawie prezentuje się to samo drewno na podłodze, co na ścianie natrysku, czy za wanną.

Wiele osób zadaje sobie pytanie dotyczące samego drewna. Oczywiście w łazience niekoniecznie każdy jego rodzaj dobrze się sprawdzi. Można pokusić się o zakup specjalnie impregnowanego drewna lub rodzajów drewna egzotycznego, które są odprone na działanie wilgoci. Niestety koszt egzotycznego drewna jest wysoki. Z tego względu można oczywiście na podłodze i na ścianach położyć płytki imitujące drewno. Tego typu produkty znajdują się w ofercie wielu producentów i posiadają wiele zalet. Przede wszystkim mają właściwości takie, jak normalne płytki. Czyli są trwale, bezproblemowe podczas czyszczenia, a także odporne na wiele negatywnych czynników. Są także dużo tańsze od naturalnego drewna.

Aranżując łazienkę japandi, należy pamiętać także o odpowiedniej kolorystyce. Wszystkie barwy powinny być naturalne, jasne. Sprawdzą się tam odcienie bieli, beże, brązy. Wnętrze powinno być minimalistyczne, z tego względu niewskazane jest używanie płytek, które mają wyraźną fakturę, dekory.

styl Japandi


Co jeszcze powinno się znaleźć w łazience japandi?

W łazience utrzymanej w stylistyce japandi powinny pojawić się też rośliny. Są one niezbędne! Jest to niezwykle charakterystyczny element wystroju. Dobierając rośliny należy jednak dopasować je do samego wnętrza. Inna roślinność jest wybierana wtedy, gdy mówimy o łazience z oknem, zupełnie inna, gdy chodzi o łazienkę, w której nie ma okna. Jest wiele gatunków, które sprawdzą się w jednym i drugim wnętrzu.

Jeśli chodzi o armaturę łazienkową, powinna być ona jak najbardziej stonowana, minimalistyczna. Nie ma we wnętrzu japandi miejsca na zbyt dużą ilość dekoracji, dodatków. Baterie powinny być proste, najlepiej chromowane lub białe. Mogą być to modele zarówno podtynkowe, jak i natynkowe. Ważne, żeby były to baterie nowoczesne, a nie klasyczne czy retro.

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę jest oświetlenie. Drewno i roślinność, która znajduje się w łazience japandi potrzebuje odpowiedniego oświetlenia. Najlepiej jeśli we wnętrzu znajdzie się kilka punktów świetlnych, jedno główne i kilka bocznych, które doświetlają daną strefę. Światło powinno być ciepłe. Dzięki temu wnętrze będzie bardziej przytulne, krawędzie stają łagodniejsze a drewno i zieleń roślin nabiera innego charakteru. Najbardziej charakterystycznym elementem wyposażenia tego stylu jest drewno, jego kolorystyka, faktura i to ono powinno być niezwykle precyzyjnie dobrane. Panele imitujące drewno powinny przypominać rodzaje egzotyczne.POWIĄZANI PRODUCENCI