Ulubione
Urządzamy toaletę bez płytek na ścianach!

Urządzamy toaletę bez płytek na ścianach!


Większość osób, które urządza łazienkę czy toaletę decyduje się położyć na ściany glazurę. Są jednak inne rozwiązania, dzięki którym toaleta może wyglądać ciekawie, nieszablonowo, a do tego cała jej aranżacja może być tańsza i szybsza do przeprowadzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat urządzania toalet bez płytek na ścianach - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem!

Popularne płytki łazienkowe

Współczesna łazienka czy taka, która znajdowała się w domach Polaków kilkadziesiąt lat temu to zazwyczaj pomieszczenie, w którym na podłogach i ścianach znajdują się płytki. Oczywiście rozwiązanie takie ma wiele zalet, wynikających przede wszystkim z samego produktu, jakimi są płytki łazienkowe.

Popularność samych płytek związana jest przede wszystkim z ich dostępnością oraz dużą różnorodnością. Prawdą jest, że bez różnicy jakie pomieszczenie chcemy wyremontować, jaki ma być jego charakter, styl - to z pewnością uda się dobrać odpowiednie płytki do niego. Na rynku dostępna jest bowiem glazura, która może imitować marmur, kamień, beton, a nawet i drewno. Poszczególne rodzaje płytek, poza tym różnią się wykończeniem (matowym, połyskującym) oraz wielkością i kształtem.

W kwestii rozmiarów płytek w ostatnich latach wiele się zmieniło. Niezwykła popularnością cieszą się na przykład wielkoformatowe płytki, które wyglądają zachwycająco. Dużym zainteresowaniem cieszą się również modele mniejsze, jednak posiadające inne od klasycznych kwadratów czy prostokątów kształty. Z tego względu klienci indywidualni, ale także i projektanci wnętrz chętnie decydują się na zakup płytek w kształcie rombów, heksagonów i innych.

 łazienka bez glazury

Wady i zalety płytek łazienkowych

Płytki łazienkowe mają wiele zalet. Przede wszystkim są to produkty wyjątkowo trwałe, odporne na wiele negatywnych czynników, w tym na wilgoć czy wahania temperatury, dzięki czemu tak dobrze sprawdzają się w łazienkach. Poza tym są także oporne na uszkodzenia mechaniczne, a najlepszym potwierdzeniem tego jest fakt, że raz położone płytki mogą sprawdzać się w łazience czy toalecie nawet 10 - 20 lat.

Zaletą płytek jest także fakt, że są naprawdę niewymagające, jeśli chodzi o sposób czyszczenia i ogólnie utrzymanie ich w należytej czystości. Zazwyczaj bowiem do wyczyszczenia powierzchni płytek wystarczy szmatka i woda, można oczywiście także użyć silniejszych detergentów, które nie uszkodzą ich powierzchni. Warto także wspomnieć o tym, że można je kłaść na podłogę także w przypadku popularnego ogrzewania podłogowego.

Płytki ceramiczne, poza tym wykonane są z materiału ekologicznego, są nieszkodliwe nie tylko dla środowiska, ale także i dla zdrowia.

Glazura łazienki to jednak rozwiązanie, które nie jest pozbawione wad. Do nich zaliczyć możemy przede wszystkim to, że płytki są zimne, tym samym kontakt z nimi nie zawsze należy do przyjemnych. Poza tym pomimo dużej trwałości i wytrzymałości płytki można zbić. Dzieje się to zazwyczaj wtedy, gdy spada na nie ciężki przedmiot. Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć takich zdarzeń w toalecie czy łazience.

Do wad zaliczyć można często wysoką cenę tych produktów, a także sam montaż. Nie każdy poradzi sobie z samodzielnym ułożeniem płytek, a skorzystanie z usług profesjonalnego glazurnika może stanowić znaczny odsetek remontowego budżetu.

tapeta 3D 

Czym zastąpić płytki na ścianie w toalecie?

Remontując łazienkę czy toaletę wiele osób stara się zaoszczędzić. Nie ma łatwiejszego sposobu niż zrezygnowanie z płytek ściennych całościowe lub częściowe. Obecnie jest wiele sposobów i materiałów, które mogą zastąpić płytki. Dzięki temu remont łazienki może być wykonany samodzielnie, a także przy użyciu tańszych niż płytki materiałów.

Zastąpienie płytek ściennych nie tylko przekłada się na niższe koszty remontu toalety, ale także jest po prostu obecnie bardzo modne! Coraz częściej odchodzi się od utartych schematów a zastosowanie na ścianach farb, sztukaterii czy specjalnych tapet z pewnością daje nowe możliwości, sprawia, że łazienkę możemy urządzić dokładnie tak jak chcemy, bez żadnych ograniczeń. Dzięki użyciu innych niż płytki materiałów, można też dopasować łazienkowe wnętrz do reszty pomieszczeń w domu.

  • Farba - na rynku bez problemu znaleźć można specjalne farby, które dedykowane są do łazienkę oraz do kuchni. Farby te mogą mieć właściwości hydrofobowe, mogą nie tylko być odporna na pojawianie się grzybów i pleśni, ale także im przeciwdziałać. Powinny być to: farby akrylowe, akrylowo-lateksowe i silikonowe. Powinny być to także farby, które są łatwo ścieralne. Dzięki temu przypadkowe ich zabrudzenie będzie łatwiejsze do usunięcia. Chociaż farby do łazienki mogą występować w różnych kolorach, mogą być też posiadać matowe lub satynowe wykończenie, to jednak największą popularnością obecnie cieszą się ciemne matowe farby. To bowiem one idealnie sprawdzą się w wielu współczesnych aranżacjach.
  • Tapety - być może położenie na ścianach tapet nie jest tak trwałe, jak położenie na nich płytek, jednak jest to rozwiązanie znacznie tańsze. Tak jak w przypadku farb - na rynku znajdują się specjalne tapety, które mogą być kładzione także i w łazienkach, czyli w pomieszczeniach, w których będa narażone na kontakt z wodą. Wybierając tapetę, trzeba koniecznie zwrócić uwagę czy nadaje się do łazienek i na to z jakiego materiału została wykonana. Wśród tapet mamy wręcz nieograniczony wybór motywów, wzorów, printów. Łazienka, w której się znajdą z pewnością będzie inna, wyjątkowa i ciekawa.
  • Szkło - jest to materiał, który stał się modny tak naprawdę kilka sezonów temu. Wnętrz, w których się znajduje szkło to przede wszystkim toalety nowoczesne, minimalistyczne. Szkło idealnie nadaje się do łazienek, ponieważ jest to materiał odporny na działanie wilgoci oraz detergentów. Ze względu na duży wybór kolorystyczny daje duże możliwości aranżacyjne. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szkła. To z kolei może różnić się kolorem, printem, przejrzystością oraz wielkością czy kształtem.


POWIĄZANI PRODUCENCI