Ulubione
Wanna, prysznic i pralka w łazience - Podpowiadamy, jak zaaranżować!

Wanna, prysznic i pralka w łazience - Podpowiadamy, jak zaaranżować!


Mała łazienka zazwyczaj jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym. Na 1,5 - 2 czy 3 metrach kwadratowych musi zmieścić się wiele podstawowych elementów wyposażenia, często także kosz na brudną odzież czy pralka. Ponadto od dzisiejszych łazienek oczekujemy znacznie więcej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Z pewnością nie jest to już tylko pomieszczenie, w którym wykonuje się dane czynności higieniczne czy pranie, ale także miejsce, w którym mamy się odprężyć i zrelaksować po ciężkim dniu.

W jaki sposób urządzić więc małą łazienkę, w której znajduje się pralka, wanna i wiele innych elementów wyposażenia? Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat - koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem. Zapraszamy!

Wanna czy kabina prysznicowa?

Jednym z podstawowych dylematów tyczących się aranżacji łazienki, jest ten dotyczący wyboru wanny lub kabiny prysznicowej. Nie ma w tym wypadku jednego dobrego rozwiązania. Oczywiście faktem jest, że wanna zajmuje więcej miejsca, niż kabina prysznicowa, jednak zapewnia też inny komfort podczas użytkowania.

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie łazienki bez wanny. Zresztą producenci od jakiegoś czasu wprowadzają na rynek modele kompaktowe, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów pozwalają na relaks podczas kąpieli. Są to zazwyczaj wanny narożne, które dzięki swojemu nietypowemu ustawieniu, polecane są przede wszystkim do niewielkich i nieustawnych łazienek. Decydując się na zakup wanny, należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została ona wykonana. Najpopularniejsze obecnie są wanny akrylowe.

Materiał ten jest ciepły, nie wychładza wody. Poza tym akrylowa powierzchnia nie jest porowata, ma to bezpośredni wpływ na bezproblemowe czyszczenie, a także i właściwości antyseptyczne. Korzystniej jest oczywiście wybrać wannę takich marek jak: Koło, Cersanit czy Besco. Produkty tych marek są wykonywane z dobrych materiałów, co nie zawsze ma miejsce w przypadku “akrylowych” wanien, które znajdują się w ofercie marketów.

Z pewnością popularniejszym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej w niewielkich łazienkach. Produkty te bowiem zazwyczaj montowane są w rogach - wykorzystując wolną przestrzeń. Komfort użytkowania kabiny prysznicowej jest głównie uzależniony od jej wielkości, ale nie tylko. Na odczucia ma wpływ także rodzaj brodzika, to czy jego powierzchnia jest ciepła, a także i od rodzaju zastosowanej armatury natryskowej. Uznaje się, że jeśli jest to kabina 80 cm - użytkowanie jej jest optymalne. Oczywiście im jest ona większa - tym korzystało się będzie z niej bardziej komfortowo. W przestronniejszych kabinach można zamontować np. siedziska czy zestawy panele natryskowe.

 kabina i wanna w łazience

Pralka w małej łazience - gdzie ją umieścić?

Pralka w łazience często jest sporym wyzwaniem aranżacyjnym nie tylko dla laików, ale także i projektantów wnętrz z wieloletnim doświadczeniem. Z pewnością pralka nie powinna być tym elementem wyposażenia, który przyciąga uwagę po wejściu do wnętrza. Jej gabaryty też nie zawsze pozwalają na sprytne schowanie. Z tego względu często pralka montowana jest albo w kuchni albo w zabudowanych szafach. Rozwiązań jest wiele i tak naprawdę dużo zależy od ustawności łazienki, użytych sprzętów oraz jej wielkości. Ciężko bowiem sobie wyobrazić pralkę w łazience, która nie ma więcej niż 1,5 metra kwadratowego. Chociaż oczywiście nie jest to niemożliwe.

Projektanci wnętrz stosują specjalne triki, dzięki którym pralka nie jest wyeksponowana i wygląda spójnie z szafką podumywalkową i resztą mebli. Jednym z popularniejszych sposobów jest ustawienie pralki w tej samej linii co szafka podumywalkowa i nałożenie na nią blatu. Front pralki może zostać odkryty - można go też ukryć pod frontem, takim jak w przypadku szafki.

Wiele łazienek posiada wnęki, które ze względu na swoje gabaryty ciężko jest zagospodarować na kabinę prysznicową. Ich wymiary pozwalają jednak na wstawienie pralki. Taka wnęka może być zresztą bardzo ciekawie zaaranżowana. Nad wstawioną pralką, warto jest umieścić półki, które można wykorzystać jako miejsce do przechowywania środków chemicznych, kosmetyków czy ręczników.

Wiele osób nie wybiera gotowych zestawów mebli, a decyduje się na meble pod wymiar. W takim przypadku można od razu zlecić wykonanie odpowiednich szafek, które pomieszczą pralkę. Dosyć częstym rozwiązaniem w takim wypadku jest także zabudowanie frontu lustrem. W małych wnętrzach lustra spełniają niezwykle ważne funkcje. Mają bowiem wpływ nie tylko na estetykę łazienki, ale także i na optyczne powiększenie przestrzeni.

 łazienka z pralką

Mała łazienka - praktyczne porady aranżacyjne

Łazienka ze względu na pełnione funkcje, a także i niezbyt duże rozmiary jest pomieszczeniem dosyć kłopotliwym podczas aranżacji. Wiele osób popełnia także błędy, które sprawiają, że miejsce to nie tylko nie wykorzystuje do końca swojego potencjału, ale także staje się mało funkcjonalne. Z pewnością nie warto jest stawiać na elementy wyposażenia, które tylko i wyłącznie dostępne są w kompaktowych rozmiarach. Nie zawsze bowiem użytkowanie ich związane jest z komfortem.

Warto jest też wykorzystać przestrzeń, wszelkie wnęki i ścianę nad pralką, koszem na bieliznę czy szafką na dodatkowe półki czy płytkie szafki. Miejsce do przechowywania jest niezwykle ważne, jego brak lub zbyt mała ilość może prowadzić do bałaganu.

Wybierając poszczególne elementy łazienkowego wyposażenia, warto jest postawić na takie z montażem podtynkowym. Dzięki niemu nie tylko produkty wyglądają lżej, są też łatwiejsze podczas czyszczenia, ale także zajmują mniej cennego miejsca. Jest tak w przypadku misek WC, które montowane są na stelażach podtynkowych oraz baterii podtynkowych. W małych łazienek z pewnością lepiej sprawdzą się również podwieszane meble.

Należy zadbać także o optymalną kolorystykę. Jak powszechnie wiadomo jasne kolory mają wpływ na optyczne powiększenie wnętrza., Sprawdzą się więc biele, pastele, jasne beże czy szarości. Podczas aranżacji nie można zapomnieć o lustrach, które często robią przysłowiową robotę. Odbijają światło, mają wpływ na estetykę, nadają łazienkom głębi.POWIĄZANI PRODUCENCI