Ulubione
Zalety i wady okna w łazience

Zalety i wady okna w łazience


Okna w łazience są rzadkością w mieszkaniach w bloku. Pojawiają się ewentualnie w budynkach z tzw. nowego budownictwa, chociaż i tam są rzadkością. Inaczej sprawa wygląda w przypadku domów jednorodzinnych, w których okna w łazienkach spotykane są dość często. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są wady i zalety okna w łazience - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisie, w których chcemy bliżej przyjrzeć się tej tematyce.

Zalety okna w łazience

Na samym początku pragniemy podkreślić, że zalet posiadania okna w łazience jest znacznie więcej, niż wad. Wiele osób, które są na etapie wybierania projektu domu, zastanawia się nad ewentualną rezygnacją z okien w łazience przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Oczywiście sam zakup okna dobrej jakości i jego montaż nie należy do najtańszych, jednak postaramy się udowodnić, że jest to zakup, który się opłaca. Okno w łazience wcale nie musi być duże, tym samym koszty z nim związane nie są już tak wysokie.

Mówiąc o zaletach okna w łazience, warto jest rozpocząć od tego, że łazienka jest bardzo specyficznym pomieszczeniem, w którym okresowo może występować bardzo dużo wilgoci, a także i wahania temperatur. To właśnie wilgoć może być jednym z czynników, który powoduje uszkodzenia innych elementów, które w łazience się znajdują, a także i powstawanie grzybów i pleśni. Wilgotne, ciepłe środowisko jest optymalne do ich rozwoju.

Naturalna wentylacja, którą można osiągnąć dzięki temu, że w łazience jest okno jest wielką zaletą. W każdej łazience montowane są oczywiście kratki wentylacyjne, które z tym zadaniem powinny sobie poradzić, jednak otwarcie okna pozwala na szybkie pozbycie się nadmiaru wilgoci. Poza tym świeże powietrze dostaje się do wewnątrz, samo pranie szybciej schnie.

 łazienka bez okna

Naturalne światło w łazience

Wbrew pozorom i ogólnej opinii w łazience spędzamy codziennie sporo czasu. To bowiem właśnie w niej przygotowujemy się do pójścia spać, korzystamy w ciągu dnia z toalety czy robimy makijaż, układamy włosy, myjemy się przed wyjściem do pracy czy szkoły. Optymalne oświetlenie tego wnętrza jest więc niezwykle ważne i pomaga podczas wykonywania danych czynności higienicznych. Oczywiście w każdej łazience powinno być zamontowane oświetlenie sufitowe czy punktowe, jednak naturalne światło sprawia, że nawet najmniejsza łazienka wygląda na przestronniejszą.

Poza tym naturalne światło może wprowadzić nas w dobry nastrój, szczególnie wtedy, gdy przez okno wpada słońce. Kolejną zaletą naturalnego światła w łazience są niższe rachunki za prąd. W okresie wiosenno- letnim rachunki za prąd mogą być znacznie niższe.

 

Ciekawa estetyka wnętrza, wyjątkowy klimat w łazience

Walorem, o którym jeszcze nie wspomnieliśmy, jest także estetyka wnętrz. Okno w łazience można bardzo ciekawie zaaranżować. W zależności od stylu, w jakim łazienka jest urządzona, okno jego aranżację i stylistykę można dopasować do niej. W łazienkach nowoczesnych na oknach mogą znaleźć się ciekawe rolety rzymskie lub inne.

Łazienka jest nie tylko miejscem, w którym wykonujemy dane czynności higieniczne, ale także i miejscem, w którym możemy się odprężyć i zrelaksować po ciężkim dniu. W przypadku, gdy w łazience znajduje się okno, właśnie na parapecie można ustawić aromatyczne świece czy rośliny. Poza tym za oknem zawsze znajduje się jakiś widok. W przypadku domów jednorodzinnych może być to ogród, a tych usytuowanych w ciekawych okolicznościach przyrody - rzeka, góry, lasy.

 

Wady okna w łazience

Posiadanie okna w łazience, może wiązać się także z wadami. Pierwszą, szczególnie jeśli mowa o łazience, która jest usytuowana na parterze, jest brak intymności. Przez okno może po prostu ktoś zajrzeć. Oczywiście dość łatwo jest temu zapobiec, stosując rolety, zasłony czy specjalny rodzaj szkła, tzw. lustro weneckie.

Kolejną wadą może być wychładzanie pomieszczenia, uciekanie ciepła co w rezultacie może doprowadzić do zwiększonych rachunków za ogrzewanie. Tego też można oczywiście w dużej mierze uniknąć, poprzez dobranie odpowiedniego rodzaju okien. Te nowoczesne cechuje niska przenikalność. Najlepszym wyborem będą energooszczędne okna PCV o niskim współczynniku przenikania ciepła. Istotny jest także ciepły montaż, który dodatkowo zapobiega uciekaniu ciepła.

W małych łazienkach, w których każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota, okno może spowodować niemałe problemy aranżacyjne. Takie wnętrze z pewnością musi być bardzo dokładnie przemyślane, zaplanowane.

Poza tym każde okno, nawet te najlepszej jakości może posłużyć złodziejom do włamania. Jest to także jeden z argumentów przeciwników zamontowania okna, szczególnie w toaletach znajdujących się na parterze.

 duże lustro w łazience

Okno w łazience - czy warto zamontować?

W nowoczesnym budownictwie zauważyć możemy, że okna czy to te salonowe, kuchenne czy łazienkowe zajmują coraz więcej miejsca. Naturalne światło i możliwość korzystania z niego jest wielką zaletą, ponieważ pozwala na obniżenie kosztów za rachunki za prąd, poza tym umożliwia dobrą wentylację, ma wpływ na optyczne powiększenie wnętrza, a także i sprawia, że nasze samopoczucie jest dużo lepsze. Oczywiście okno, które ma być zamontowane w łazience powinno być energooszczędne o niskim czynniku przenikania ciepła. Cena jego w zakupie jest wyższa niż okien o wskaźniku przepuszczalności wyższym, jednak różnica ta może szybko się zwrócić w postaci właśnie niższych rachunków związanych z oświetleniem.

Warto wspomnieć też o tym, że w wielu nowoczesnych aranżacjach powinny pojawić się rośliny, jako ciekawy element dekoracyjny. Jest też szereg roślin, które sprawdzą się także w łazienkach bez okien, chociaż oczywiście w przypadku łazienek z oknem ilość roślin, która będzie się świetnie czuła w łazienkach, będzie znacznie większa. Większość egzotycznych roślin, które rosną także w salonach, kuchniach może sprawdzić się i to dużo lepiej w łazienkach z oknem. Wilgoć, wyższa temperatura oraz dostęp naturalnego światła mogą sprawić, że to właśnie w łazienkach rośliny te rozkwitną dużo bardziej.