Ulubione
Zielona łazienka: pomysły i inspiracje aranżacyjne

Zielona łazienka: pomysły i inspiracje aranżacyjne


Łazienka jest tym pomieszczeniem w całym domu, które przeszło w ciągu ostatnich dziesięcioleci największą metamorfozę. Kiedyś było to miejsce, w którym tylko wykonywało się dane czynności higieniczne, prało, a także suszyło pranie. Od współczesnej łazienki wymagamy znacznie więcej! Ma być to bowiem przestrzeń, w której można się odprężyć, zrelaksować i schować przed światem.

Jest to prywatna strefa SPA, miejsce komfortu, którego projekty są coraz bardziej szczegółowo opracowywane. W dzisiejszym wpisie chcemy przybliżyć trend urban jungle, który w ostatnich sezonach cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat zielonych łazienek inspirowanych dżunglą - koniecznie zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem!

Urban jungle - trend wnętrzarski idealny dla każdego!

Na co dzień otacza nas wiele bodźców. Mieszkając w dużych aglomeracjach miejskich, podświadomie szukamy kontaktu z naturą, przyrodą. Tylko wtedy bowiem możliwe jest osiągnięcie harmonii, ukojenie stresów, wyciszenie złych emocji. Wielu ekspertów podkreśla, że to w jaki sposób jest urządzone jest nasze mieszkanie, ma bezpośredni wpływ na samopoczucie, zdolność do regeneracji czy odczuwanie pozytywnych emocji. Od wielu lat wiadomo, że to kolor może pobudzić do działania, wyciszyć, a nawet zdenerwować.

Łazienka ze względu na swoją specyfikę oraz czynności, jakie się w niej wykonuje, powinna być nie tylko funkcjonalna, estetyczna, ale także i urządzona w taki sposób, by przebywanie w niej było prawdziwą przyjemnością. Właśnie z tych względów styl urban jungle jest tak chętnie propagowany przez światowych projektantów wnętrz, dekoratorów. Nawiązanie do dżungli w łazience, sama kolorystyka w tym przypadku działa kojąco. Z kolei inspiracja stylem może wywoływać dodatkowo pozytywne emocje, związane z chociażby wymarzonym wyjazdem na rajskie, egzotyczne wakacje. Już samo wyobrażenie takiego wyjazdu pobudza do pozytywnego nastawienia, dodaje energii, a także działa kojąco.

zielona łazienka

 

Zielona łazienka - gorący hit ostatnich sezonów

Mówiąc o stylu urban jungle warto podkreślić, że w każdej łazience może on wyglądać zupełnie inaczej i tak naprawdę nie zawsze trzeba robić generalny remont łazienki, by móc zmienić swoje wnętrze. Jest to bowiem jeden z trendów, który dosyć łatwo jest przenieść do niemal każdej łazienki.

W przypadku łazienek, w których dominującym kolorem jest biel, warto postawić na dodatki, charakterystyczne dla urban jungle. W takim wnętrzu powinny znaleźć się kwiaty - najlepiej naturalne, chociaż na rynku spotkać można kwiaty sztuczne, które do złudzenia przypominają te naturalne. Jest wiele rodzajów kwiatów, które sprawdzą się dobrze nie tylko w łazienkach z oknem, ale także i w tych pomieszczeniach, w których okna nie ma. O różnych typach kwiatów wspominaliśmy w jednym z wcześniejszych artykułów, w którym znajdują się dane dotyczące nazwy, a także sposoby na optymalny wzrost takich roślin.

W celu szybkiej zmiany wnętrza można pokusić się też o wymianę akcesoriów, czyli mydelniczek, kubków na szczotki itp. na takie w kolorystyce głębokiej, soczystej zieleni. Wymiana ręczników na zielone, także jest wskazanym krokiem.

 

Jak od podstaw zaaranżować łazienkę w stylu Urban Jungle?

Najlepsze efekty uzyskać można podczas aranżacji nowej łazienki lub całkowitej modernizacji. Wówczas planowanie takiego wnętrza można zacząć od doboru odpowiednich płytek. Na rynku bez problemu otrzymać można takie, które mają tylko kolor zielony lub takie, które posiadają dekor w postaci liści, a także i egzotycznych ptaków. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnego gustu domowników, jednak zazwyczaj płytki, które mają wyrazisty dekor, kładzione są tylko na jednej ze ścian, np. zapełniają strefę prysznica czy umywalki. Reszta płytek może być biała, jasna. Będzie to ciekawy kontrapunkt kolorystyczny.

Można też oczywiście pokusić się o zrobienie w swojej łazience prawdziwej dżungli, płytki, które mają dekor w postaci liści czy ptaków przeplatać takimi, które są w kolorze zielonym.

Na ścianach nie zawsze w zielonej łazience muszą znajdować się płytki. Ciekawym rozwiązaniem jest położenie specjalnych tapet, które odporne są na działanie wody. Ścianę można także po prostu pomalować. Rozwiązań jest wiele, a producenci z branży łazienkowej wciąż prześcigają się we wprowadzaniu na rynek produktów, które idealnie pasują do tej egzotycznej stylistyki.

zielona łazienka retro

 

Wanna czy kabina prysznicowa w zielonej łazience?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To czy w zielonej łazience znajduje się wanna czy kabina prysznicowa, zależy w dużej mierze od wielkości pomieszczenia. Właściciele małych łazienek z pewnością częściej postawią na kabinę prysznicową, z kolei Ci, którzy mają średni czy duże łazienki chętniej decydują się na wanny.

W łazience utrzymanej w stylistyce urban jungle świetnie prezentują się wanny wolnostojące, przy których montowane są baterie w stylu retro, np takie w kolorze złotym. Złoto bowiem idealnie wygląda na tle głębokiej zieleni.

W małych łazienkach można także uzyskać ciekawy efekt, dzięki dobrze dobranej kabinie prysznicowej. Tak jak wspominaliśmy już wcześniej, warto jest postawić na ciekawą aranżację ściany, która znajduje się w strefie prysznica lub na ciekawą kabinę.

Decydując się na przykład na zakup kabiny prysznicowej Radaway, można wybrać model z ciekawym grawerem. Jest to opcja, dzięki której można zmienić każde łazienkowe wnętrze! Sam grawer nie ma wpływu na właściwości użytkowe czy trwałość kabiny, natomiast jest dodatkiem, który z całą pewnością wprowadzi do wnętrza ciekawy charakter. Grawer może przedstawiać niemal wszystko. W tym przypadku to właśnie wyobraźnia domowników, może być jedynym ograniczeniem. Można więc wybrać grawer, który będzie wyglądał jak liście bananowca lub egzotyczne ptaki.

Zielone dodatki dobrze współgrają z bielą, złotem czy żółciami. Wnętrze dzięki różnym akcentom kolorystycznym może wyglądać żywiej, bardziej realnie.